Sütyenler Ne Sıklıkla Yıkanmalı?

0

Eğer temizlik konusunda çok titizseniz, her kullanımdan sonra sütyenlerinizi yıkıyor olabilirsiniz. Ya da tam tersi defalarca aynı sütyeni kullanıp, çok sık yıkama gereği duymuyor olabilirsiniz. Ama yazımızı okuduktan sonra bu alışkanlıklarınızı değiştirmek isteyebilirsiniz.

Sütyeninizi her kullanımdan sonra yıkamak, onlara iyilikten çok zarar verebilir. Sütyenin yapıldığı kumaş yıpranabilir, askıları gevşeyebilir ve amacını yerine getiremez hale gelir. O nedenle gerçekten terli olmadığınız sürece, yıkamadan önce üç ya da dört defa kullandıktan sonra yıkama öneriliyor. Ancak her gün aynı sütyeni kullanmamaya özen gösterin.

Nemli bir günde dışarıda iseniz ve çok terlediyseniz, tek kullanımda sütyeninizi yıkayın. Uyurken sütyen takmak göğüslerin sarkmasını önler mi?

Sütyenler, vücudun daha fazla terleyen, daha fazla yağ, kir ve bakteri içeren bölgelerine yakın oldukları için daha sık yıkanmaları gerekiyor.

Spor sütyenini ise her antrenmandan sonra yıkamak gerekiyor. Düşük seviyeli ve fazla terletmeyen bir antrenman olsa bile bunu yapmalısınız. Kullanılmış spor sütyenini ikinci kez giymek sağlık açısından zararlı olabilir. Çünkü, bakteriler ıslak yerlerde çok daha hızlı çoğalırlar. Sütyen ölçüsü nasıl belirlenir?

Nasıl yıkamalısınız?
Elde yıkanmanın sütyenin ömrünü uzattığı bilinen bir gerçek. Ancak uğraşmak istemiyorsanız ya da daha hijyenik olacağını düşündüğünüz için çamaşır makinesinde yıkamak isteyebilirsiniz. Eğer çamaşır makinesinde yıkayacaksanız, hassas yıkama yapın.
Sütyen yıkama kılıfı kullanmanız hem sütyenin zarar görmesini hem de sütyen kancalarının diğer çamaşırlara zarar vermesini önlersiniz.

Kurutucu kullanmaktan kaçının
Son yıllarda özellikle büyük şehirlerde çamaşır kurutma makineleri yaygınlaşmaya başladı. Sütyenleri kurutmak için kurutma makinelerinin kullanılması önerilmiyor.


Share.

About Author

Comments are closed.