Tabaklarınızdaki Çizikleri Nasıl Giderirsiniz?

0

Beyaz tabaklarınız varsa ve uzun süredir kullanıyorsanız yüzeyinde gri çiziklerin oluşmaya başladığını görürsünüz. Bu çizik izleri, ne bulaşık makinesinde ne de elde yıkamada çıkmazlar.

Tabaklarınızdaki bu çizik izleri kullanılan metal eşyalardan kaynaklanmaktadır. Yani çizikler gerçekten çiziklerdir, bu da tabağınızın yüzeyinin gerçekten zarar görmediği ve çizilme izlerinin (teorik olarak) kalıcı olmadığı anlamına gelir.

Çizik izlerini çıkarmak için üç seçenek
Bu aşınmayı gidermek için üç seçeneğiniz var: Krem tartar, karbonat tozu ve Bar Keepers Friend… Krem tartar ve karbonat tozu, aşındırıcılar gittiği zaman oldukça yumuşaktır ve her iki seçenek de çok hafif çizikleri gidermek ve daha koyu lekeleri hafifletmek için iyi çalışır.

Eğer bulaşıklarınız koyu ve ağır çizikler varsa Bar Keepers Friend kullanın (Türkiye’de satılmıyor ama internetten sipariş verebilirsiniz) Kırılan tabağınızı sütle yeni gibi yapıştırın

Çizikleri Çıkarma
Aşındırıcı temizleyicinizi seçin ve tabağınızın yüzeyine cömertçe serpin. Birkaç damla su ekleyerek ve ardından ıslak bir bulaşık bezi ile hafifçe ovalayarak bir macun hazırlayın. Macunu tabağın yüzeyine yayıp bir iki dakika beklettikten sonra haifice ovalayın. Çizikler çıkınca tabağı bulaşık deterjanı ve suyla yıkayın, kurutun ve işlem tamamdır.

Tabaklarınız İçin Sürekli Bakım
Bu, her gün yapmanız gereken derinlemesine temizlik değildir, ancak bulaşıklarınızı birkaç ayda bir kontrol etmek için not alın. Çizilme izlerini ovalamak, hala nispeten hafifken daha kolaydır.


Share.

About Author

Comments are closed.