Tarihin En Kısa Ama En Etkili Konuşması

0

Winston Churchill, İngiltere Başbakanlığı görevinden 2. Kez ayrıldığı zaman, Oxford Üniversitesi’nin mezuniyet töreninde konuşmak üzere davet edilmiştir. Sir Winston, protokolde kendine ayrılan yere o alışılmış kıyafetiyle, her zaman onun simgesi gibi görülen yuvarlak şapkası, yelekli takım elbisesi ve purosu ile oturmuştu.

Oldukça uzun bir tanıtımdan sonra kürsüye doğru yürüdü. Önündeki mikrofonu 2 eliyle kavrayarak birkaç uzun saniye boyunca şöyle bir duraksadı ve izleyicilere baktı. Sonra, tam o kendine has tarzıyla tam 30 saniye daha onlara baktı ve şöyle dedi;

– “Asla vazgeçmeyin!”

Tekrar uzun bir duraklamadan sonra çok daha seçkin ve kuvvetli bir tonda tekrar etti.

– “Asla, asla, asla vazgeçmeyin!”

Seyircilere gözlerini dikip birkaç saniye daha uzun uzun baktı ve yerine oturdu. Bu sunuş, tarihte gelmiş geçmiş en kısa ve en önemli sunuş olmuştur. Aynı zamanda Churchill’in en unutulmaz konuşmalarından birisidir.


Paylaş.

About Author

Marmara Üniversitesi Arşivcilik Bölümünü dereceyle bitirdi, Koray Holding’te iş yaşamına İnsan Kaynakları alanında başladı, 3.5 yıl burada çalıştıktan sonra, Turkcell İnsan Kaynakları Ekibinde öncelikle 3 yıl Turkcell Akademi’nin kuruluş çalışmalarında bulundu, daha sonra İşealım Ekibine geçti, 4 yıl burada görev yaptıktan sonra Organizasyonel Gelişim ve Değişim Ekibinde 1 yıl çalıştı ve Turkcell’den ayrılarak Nortel Networks İnsan Kaynakları Müdürü olarak, Vodafone Türkiye İşeAlım Müdürü olarak çalıştı. Halen Türkiye’nin ilk ve tek bağımsız otomotiv dizayn şirketi olan Hexagon Studio’da IK ve İdari İşler Müdürü olarak çalışmaktadır. PERYÖN (Personel Yönetimi Derneği) üyesidir. İngilizce, Osmanlıca, Farsça bilmektedir. Çalışmanın dışında kalan zamanlarında kitap okumak ve spor yapmak en çok vakit harcadığı alanlardır.

Comments are closed.