Temizlik Yaparken Temizlemeyi Unuttuğumuz 8 Yer

0

Yatağınızı, tuvaletinizi, salonunuzu her gün temizliyorsunuz. Peki eviniz gerçekten temiz mi? Duvarlarınızdan birçok aletlerinize kadar birçok yer siz farkında olmadan kirlenir. Siz farkına bile varmadan kirlenen ve temizlenmesi gereken yerler nereleri? Kendinizi test etmek ister misiniz?

Kahve makinesi
Sabahleyin yaptığınız kahvenin kokusunda değişiklik hissetmeye başladıysanız o zaman kahve makinanızın temizleme vakti gelmiş demektir. Sert su birikintileri ve kahve kalıntılarının temizlenmesi gerekir. Yüzde 50 su ve yüzde 50 oranında beyaz sirke karışımını makinanın su bölümüne koyun ve kahve yapıyor gibi çalıştırın. Suyu almaya başladığından makinayı durdurun ve bir saat bekleyin. Ardından sirke kokusu yok olana kadar birkaç kez taze su ile çalıştırın. Makinanın yıkanabilir bölümlerini bulaşık makinasında yıkayın.

İlgili Yazılar

Yastıklarınız
Yatak odasındaki yastıklarınız temizlenmesi gereken en önemli yerlerden biri. Çünkü gece boyunca ölü deri, toz akarları ve pislikler yastıkta toplanmaktadır. Aynı zamanda salonda koltukların üzerine koyduğunuz yastıklar da iyi temizlenmeli ve zaman zaman yenilenmelidir. Periyodik olarak kılıflarını çıkarın ve yıkayın.

Mutfak Çöp Kovası
İçinde çöp olmadığı halde çöp kovası kötü mü kokuyor? Çöp kovanızda kalan kalıntılar bakterilerin çoğalmasına neden olur. Bir dezenfektan ve koku giderme ürünü püskürtmeden önce iyice yıkayın.

Perdeler ve Döşemeler
Çıplak gözle temiz görünebilirler, ancak perdeler ve döşeme, polen, toz akarlarından bakteri ve küfe kadar her şeyi kapar. Onları düzenli olarak elektrik süpürgesiyle üzerindeki tozları çekin. Kirlenmeleri halinde kumaşın temizleme talimatına göre temizleyin.

Bulaşık makinesi
size şaşırtıcı gelebilir ama bulaşık makinasının da temizlenmesi gerekir. Bulasik makinaları yiyecek artıkları, sabun köpükleri, sert su birikintileri ve küf sebebiyle tıkanır. Bulaşık makinesinin filtresini temizleyerek başlayın. Filtrede tabaklarda kalan yiyecek atıkları birikir. Daha sonra bulaşık makinasını temizleme deterjanı ile temizleyin.

Banyo Aksesuarları
Diş fırçanızı tuttuğunuz bardaktan tuvaletin üzerindeki cam kavanozlara bakterilerin tuvalete nasıl yayıldığına şaşırırsınız. Tuvaleti temizlerken tüm banyo aksesuarlarınızı iyi bir antiseptik ile temizleyin.

Çamaşır makinesi
Çamaşırlarınızı yıkandıktan sonra giysinizin eskisi gibi temiz kokmadığını düşünüyorsanız çamaşır makinesini temizleme zamanı geldi. Su ve nemli ortam olduğu için küf oluşmasına çok açıktır. Çamaşır makinanızı temizlemek için beyaz sirke ve kabartma tozu karışımı makinanın en sıcak ayarında çalıştırın.

Düğmeler, Kulplar ve Anahtarlar
Evinizdeki elektrik düğmeleri, kapı kolları, dolap kulpları gibi yerler mutlaka dezenfekte edilmelidir. Mutfak ve banyo da alanları özellikle sık sık temizleyin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.