Tırnak Bakımının Püf Noktaları

0

Kişisel temizlik konusunda en önemli olan konulardan birisi olan tırnak bakımı, yemek davetlerinde, tokalaşmada ya da toplantılarda bile her zaman göz önünde olabilecek eller için çok büyük önem teşkil etmektedir. Ellerin bakımlı olabilmesi için tırnakların da bakımlı görünmesi gerekmektedir. Bunun için de en önemli husus tırnak boyudur.

Gün içerisinde her yerde ve her şeyde kullandığımız ellerimiz, kir birikmesine oldukça açıktır. Bu kirlerin de en çok tırnaklarda ve tırnak içlerinde olması tırnak boyunun doğru ayarlanması durumunda ortadan kalkacaktır.

Tırnak boyunu ayarlarken tırnak eğer çok uzunsa tırnak makası ile kesip törpü ile biçim vermek önemlidir. Törpülerken de her defasında tek bir yöne törpüleyip çekmek ve bu işlemin ara verilerek yapılması önemlidir. Eğer iki yönede hızlı bir şekilde törpülenirse tırnak içten kırılacak ve düzgün olmasını engelleyecektir.

Tırnak bakımında tırnak etlerinin de unutulmaması gerekir. Etler dişler ile kopartılmadan, etler için ayrı bir ürün olan tırnak eti kesici alınmalı ve çok derine inmeden bu deriler kesilmelidir.

Tırnak ve et kesme işlemlerine başlamadan önce eğer ılık suda bekletilirse işlemin kolaylaştığı görülecektir.

Tırnaklarda çok oje kullanımına bağlı olarak, sararmalar kaçınılmazdır. Bunların önüne geçebilmek için de bir çay kaşığı karbonat ile birkaç damla limon karışımının tırnaklara sürülmesi ve 15 dakika süresince bekletilmesi yeterli olacaktır. Sonrasında ılık su ile iyice yıkanıp tırnakların kremlenmesi, tırnak için çok fayda sağlayacaktır.

Tırnakların sağlıklı uzaması için oje kullanımını en aza indirmek gerekmektedir. Çünkü oje, tırnağın hava almasını engeller ve sağlıklı bir şekilde uzamasını da yavaşlatır.

Tırnak kesiminde tırnakların etrafa sıçramasını engellemek için, tırnak makasının suya sokulup ıslanmasını sağlamak gerekir. Sonrasında da tırnağın ıslanmış olan tırnak makasıyla kesilmesi sıçramayı engelleyecektir.

Tırnak yemek çoğu kişi için bırakılamayan bir hastalık durumundadır. Bunun önüne geçebilmek için de tırnaklara sürülecek olan acı oje fayda sağlayacaktır. Bu işe yaramaz ise neden yendiği üzerinde durmak gerekir.

Tırnağın yanı sıra ellerin bakımı da aksatılmamalıdır. Mevsim değişikliklerine göre ellerde çatlamalar ve buna bağlı olarak da yaralar can sıkıcı olabilmektedir. Bu durumda geceden krem sürüp eldiven takıp uyumak sabaha yumuşak ve bakımlı eller ile uyanmaya yardımcı olacaktır.

Ayrıca tırnağın olduğundan daha uzun görünmesini sağlamak için, tırnak oval şekilde kesilmelidir. Küt kesilen tırnak olduğundan biraz daha kısa gözükür.

Oje seçiminde de ten rengine yakışan renklerin seçilmesi, hoş bir görünüm elde etmeye yarar sağlayacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.