Tırnak Etlerinizi Yumuşatmanın Yolları

0

Bazı insanlar stresli oduklarında tırnaklarıyla ve tırnak etleriyle oynarlar. Çekip koparırlar. Bu hareket sürekli hale geldiğinde tırnaklarının yanında bulunan etler sertleşmeye başlar. Ayrıca derinin çok derin koparılması halinde kanar ve mikrop kapabilir. Sizin de böyle bir sorununuz varsa o zaman aşağıdaki yöntemleri uygulayarak tırnak etlerinizin sağlık ve yumuşak bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

  1. E vitamini yağı

Tırnak eti tedavisi için en verimli ve güvenilir ev ilaçları biridir. Cildi bozuk tırnak yataklarını nemlendirir. Sadece etkilenen alan üzerine doğrudan saf E vitamini yağı uygulayın ve tamamen emilinceye kadar açık bırakın. Tamamen iyileşinceye kadar günde birkaç kez uygulayın.

  1. Bal

Tırnak etlerinizi koparmamanın en kolay yolu etleri her zaman nemli tutmaktır.

Bal, doğal bir nemlendiricidir. Aynı zamanda enfeksiyonla mücadeleye yardımcı olan anti-enflamatuar ve anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. İltihaplanmayı azaltır. Sorunlu bölgeye bal sürün ve birkaç saat ellerinizin üzerine kalmasını sağlayın. Bu uygulmayı hergün yapın.

  1. Avokado

Avokado sağlıklı yağlar, E vitamini ve cildinizin beslenmesi için yararlı besinler içerir. Bal gibi, o da cildiniz için nemlendirici gibi hareket eder. Yarım avokadoyu çatalla ezin. Pürenini içine 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ekleyin. Parmaklarınızı bu karışımın içine sokun. Gece boyunca elinizde kalmasını sağlayın. Sabah ellerinizi yıkayın.

Bir haftada 3-4 kez bu uygulamayı tekrarlayın.

  1. Yoğurt

Yoğurt iltihaplı ve ağrılı tırnak etlerini tedavi edebilir. Yoğurt, çok sayıda anti-inflamatuar özelliklere sahip probiyotikler içerir. Aynı zamanda nemlendirici olarak çalışır. Etkilenen parmaklarınıza yoğurt sürün ve kuruyuncaya kadar açıkta bırakın. Bir süre sonra, yıkayın. Hergün bu yöntemi uygulayın.

  1. Beyaz Kil

Beyaz kil, tırnak eti sorunlarını önleyecek şekilde cildi iyileştirecek mineraller içerir ve özellikle kuru ve hassas ciltler üzerinde çok başarılı sonuçlar verir. Bir çay kaşığı zeytinyağı ve beyaz kili karıştırın. Yumuşak bir hamur haline getirin. İçine üç damla lavanta yağı ilave edin. Tırnak ve tırnak etlerinize bu macunla masaj yapın. 20 dakika beklettikten sonra durulayın. Haftada 3 kez bu uygulamayı yapın.

  1. Vazelin

Vazelinin nemlendirici özellikleri tırnak eti üzerinde etkilidir. Yarım çay kaşığı susam yağının içine yarım çay kaşığı vazelin karıştırın. Bu karışım ile tırnaklarınızı ovun. Gece boyunca tırnaklarınızda kalsın, sabah durulayın. Bu uygulamayı düzenli olarak yapın.


Share.

About Author

Comments are closed.