Toksik Olmayan Tencere 4 Türü

0

Aslında, kendinizi ve ailenizi yapışmaz tencere ve tavaların ciddi sağlık tehlikelerinden korumak kolaydır. Sadece daha iyi bir toksik olmayan seçenek seçebilir ve onları kendiniz yapışmaz hale getirebilirsiniz.

En iyi pişirme kapları ve tavaları mı arıyorsunuz? Aşağıdaki mutfak tencere türlerinden herhangi birini tercih edin, sağlıklı bir yağ kaynağı ekleyin ve pişirmeye başlayın. Bu denenmiş ve gerçek mutfak tencere seçenekleri, gerçekten sınandı. Tabii ki, biraz daha fazla dikkat etmek zorunda kalabilirsiniz, böylece yiyecekler yapışmaz, ama uzun vadede buna değer. Sevdiklerinizi, çevremizdeki birçok tehlikeli toksinlerden birkaçıyla koruduğunuzu bilmenin rahatlığını yaşayacaksınız.

1. Dökme Demir
Eğer 100 yıl önce geri dönerseniz, çoğu insanı günlük olarak dökme demir tencere ve tavalarda yemek pişirdiğini görürsünüz.

Dökme demir, ısıyı çok iyi korur, böylece daha düşük ısı ayarını kullanabilirsiniz, bu da yiyeceklerin tencereye veya tavaya yapışmasını önlemenin kolay bir yoludur. Dökme demir tencere de non-stick tencere daha çok daha yüksek sıcaklık dayanabilir, böylece ocakta veya fırında kullanabilirsiniz.

PFOA ve PTFE içermeyen dökme demir tencere, başka hiçbir kimyasal içermemelidir. Ama bu tür tencere ile yemeğinizde son bulabileceğiniz bir madde var: Demir! Demir eksikliği ile mücadele etmek çok yaygındır ve dökme demir ile pişirmek aslında demir seviyelerini arttırmanın doğal bir yoludur.

Dökme demir ile yemek pişirmek istemeyen tek insanlar çok fazla demir depoları olan kişilerdir.

2. Paslanmaz Çelik

Paslanmaz çelik tencere güvenli midir? Dökme demir ile birlikte, genellikle zehirli olmayan tencere seçeneklerinin en güvenlilerinden biri olarak kabul edilir. Gerçek, yüksek kaliteli paslanmaz çelik tencere, mutfaktaki birçok ihtiyaçlarınız için mükemmel bir çözümdür çünkü tehlikeli reaktiviteye dayanmak için üretilmiştir. Bu tencere materyali korozyona direnç gösterebilir – bu nedenle adı “paslanmaz” çeliktir.

Çok fazla paslanmaz çelik tencere türü var. Bu yüzden kaliteli bir mal almaya çalışın. Paslanmaz çelik, karbon, krom, nikel ve / veya manganez içeren bir metal karışımıdır . Gıda sınıfı paslanmaz çelikler 304, 316 ve 430’dur. Ayrıca 18/8, 18/10 veya 18/0 paslanmaz çeliğin özellikleri de vardır. İlk numara krom yüzdesini ve ikinci sayı nikel miktarını belirtir. Nikel, paslanmaz çeliği pas veya korozyona karşı daha dirençli hale getirir, ancak bazı insanlar paslanmaz çelikten nikelin yıkanmasından endişe duyarlar. Bu nedenle, paslanmaz çelik tencere ürününüzün nikel içeriği hakkında endişeleriniz varsa, bu sayılara dikkat edin.

Metallerin paslanmaz çelik tencere ve tavalardaki kombinasyonu, genellikle nikel veya başka herhangi bir metalin gıdaya ayrışmasını daha daha az olası kılar. Bununla birlikte, paslanmaz çelik tencere aşındırıcı temizlik malzemeleri ile sert bir şekilde temizlenirse, bu durum astarın zarar görmesine neden olabilir. Bir kez hasar gördüğü zaman, artık bir eskisi kadar sağlıklı değildir. Bu durumda tencerenin değiştirilmesi daha doğru olur.

3. Cam
Cam tencere, sadece zehirli ve çevre dostu değil, aynı zamanda gerçekten dayanıklıdır. Polifloroalkil maddeler (PFAS) veya yüksek oranda florlanmış kimyasallar içeren tencere kullanımını azaltmak için başka bir seçenektir. Bu tehlikeli bileşikler giysilere, mobilyalara, halılara, tencere takımlarına ve daha fazla yapışmaz, su geçirmez ve / veya leke tutmaz hale getirmek için eklenirler, bu sayede evinizde bol miktarda bulunur.

Daha güvenli pişirme için EWG, fırınlara dayanıklı camı, dökme demir ve paslanmaz çelik tencere ile birlikte önermektedir. Gıdaların saklanması için, cam kaplar da plastikten çok daha sağlıklı bir seçenektir ve cam kullanmak BPA toksik etkilerinden kaçınmanın akıllı bir yoludur .

4. Bakır
En iyi toksik olmayan tencerelere gelince, bakır ilk sıralarda geliyor. Diğer seçeneklerden daha güvenli olsa da, yüzde 100 bakır tencere kullanma riski, aşırı bir bakır tüketimine yol açabilir. Bununla birlikte, birçok diyet bakırdan düşüktür ve özellikle besin emilimini bozan bir sindirim bozukluğundan muzdarip olursanız, bakır eksikliği olabilir. Bakır tencereden elde edilen bakır toksisitesi düşüktür, ancak diyetinizde fazladan bakır almaktan kaçınmak istiyorsanız, yüzde 100 bakır tencere tercih etmek istemezsiniz.

Dışta bakır olan bakır tencere bulmak yaygındır (ısıyı iletmek için harikadır) ama içeride reaktif olmayan bir paslanmaz çelik kaplamaya sahiptir, böylece her iki malzemenin en iyisini elde edersiniz. Eski bakır tencere bir teneke veya nikel kaplama olabilir ve yemek pişirmek için kullanılmamalıdır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.