Topuklu Ayakkabılar Nasıl Saklanmalıdır?

0

Topuklu ayakkabılar, yapıları ve kullanım amaçları gereği, her gün değil, sadece onlara uygun kıyafetlerle birlikte, ara sıra giyilmektedir. Genellikle, topuklu ayakkabı kullanana hanımların, pek çok ayakkabısı olduğundan, bu ayakkabıları sadece gerektiğinde giyerler ve geri kalan zamanlarda da çok göz önünde olmamasını isterler. Herhangi bir eve girildiğinde görülen ayakkabılıklar, genellikle o evde yaşayanların günlük ayakkabıları ile doluyken, bu özel günler için alınan topuklu ayakkabıların kendilerine ait bir saklanma yerleri vardır. Ayakkabılar, giyilmedikleri süre içinde düzgün muhafaza edilmezlerse, giyilmek için alındıklarında kullanılamaz hale geldiği görülebilir. Nasıl olsa bu kıyafeti altına giyecek ayakkabı var düşüncesiyle, son anda giyilmek üzere alınan ayakkabının giyilemez olduğunu fark etmek, küçük bir krize sebep olabilir.

Topuklu Ayakkabı Saklama Kutuları

Hanımlar, ayakkabılarını, genellikle satın aldıklarında içlerinde durdukları kutuları ile saklamayı tercih ederler. Oldukça geçerli bir yöntem olsa da, zamanla ayakkabı sayısı arttıkça, hangi kutuda hangi ayakkabının olduğu unutulabilir ve ayakkabıların bulunması için ciddi bir zaman kaybı yaşanabilir. Son zamanlarda her yerde kolayca bulunabilen, şeffaf ayakkabı saklama kutuları, bu soruna çözüm olabilir. İçlerindeki ayakkabılar rahatlıkla görüldüğünden, ilk bakışta istenen ayakkabı bulunabilir. Bu tür ayakkabı kutularından edinmek için vakit yoksa ayakkabılarınızın fotoğraflarını çekip, renkli yazıcıdan çıktı alıp kestikten sonra, hangi kutuda duruyorsa, o kutuya yapıştırabilirsiniz.

Topuklu Ayakkabı Kalıpları

Pek çok ayakkabınız varsa, fakat bu ayakkabıları kutularında muhafaza edecek yeriniz yoksa her ayakkabının içine, bir tür vida işlevi gören mekanizmaları bulunan topuklu ayakkabı kalıplarından koyabilirsiniz. Ayakkabılarınızın şeklini olması gerektiği şekilde koruyacak olan bu kalıplar, kolaylıkla takılıp çıkarılabilir. Bu kalıplardan bulamadığınız zamanlarda, sıkıca bastırılmış ve ayakkabının şekli verilmiş gazete kâğıtlarını, ayakkabılarınızı giymediğiniz sürece, içinde bekletebilirsiniz.

Topuklu Ayakkabılardaki Koku Nasıl Gider?

Kimi zaman ayakkabının üretildiği malzemeler, her ne kadar kaliteli malzemeler olsalar da, durduğu yerde koku yapabilir. Bu koku, ayakkabıyı giydiğinizde, sizinde rahatsız olmanıza sebep olabilir. Bu durumdan kurtulmak için, ayakkabılarınızı giymediğiniz sürelerde, içlerine kullanılmamış demlik poşet çaylarından koyabilirsiniz. Bu poşet çaylar, ayakkabınızı nemden koruyacağı gibi, olabilecek tüm kokuları da içine çekerek, ayakkabılarınızın kokmamasını sağlayacaktır.

Topuklu Ayakkabılar Sıcakta Mı Soğukta Mı Saklanır?

Topuklu ayakkabılarınızın yapısında, ayakkabı tabanında, metal kısımlar vardır. İnsan vücudunun ağırlığını taşıyabilecek kadar sağlam olması gereken topuklar, bu metal kısımlara sabitlenmiştir. Aşırı sıcak bir ortamda bekletilirse, bu metal kısımlar, genleşme ve dolayısıyla eğrilme yapabilir. Zamanla, topukların da yapısını bozacağından, ayakkabılarınız kullanılmaz hale gelebilir. Bu durumda; topuklu ayakkabılar, sıcak ortamlardan uzak tutulmalıdır. Aynı metal kısımlar, aşırı soğukta da şekil bozukluğu yapacağından, yine ayakkabılarınız için risk teşkil etmektedir. Tüm bu sebeplerden dolayı, ayakkabılarınızı, mümkün olduğunca havadar, sıcak veya soğuk olmayan, nemden uzak yerlerde saklamanız gerekmektedir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.