Tozlu Koltuklar Nasıl Temizlenmelidir?

0

Kadınların zamanının büyük bir bölümünü alan temizlik, ne kadar sık aralıklarla yapılırsa yapılsın, her an evdeki eşyaların kirlenmesi mümkün. Günlük temizliğin dışında halı, perde, koltuk temizliği de ayrı bir zaman ve çaba gerektirmektedir. Özellikle koltukların doğru temizlik malzemeleriyle temizlenmesi, silinmesi ve temiz tutulabilmesi önemlidir. Hemen her gün üzerinde oturulan, bazen üzerinde bir şeyler yenen ya da açık pencerelerden gelen tozlara maruz kalan koltuklar, kirli olduklarında evin, odanın tüm havasını, ambiyansını olumsuz etkilemektedir. Koltuk kullanımında püf noktalardan birisi koltukların yerlerini arada bir değiştirmektir. Çünkü evin sürekli aynı yerinde olan koltuklara ısı ve ışık hem aynı açıdan gelir ve aynı etkiyi bırakır. Bu sebeple bazı koltukların renkleri daha erken solar ya da bazı koltuklar baha erken yıpranır. Bu durumu önlemek adına koltukların yerlerini ayda bir değiştirmekte fayda vardır.

Koltuklar Nasıl Temizlenmelidir?

Koltuk temizliği genel olarak profesyonel şirketler tarafından yapılmaktadır. Özellikle halı yıkama firmalarının çoğu koltukları da temizleyebilmektedir. Ancak koltuklarını evde kendisi temizlemek isteyenler için alternatif ve pratik yöntemler mevcuttur. Öncelikle koltuk temizliğinde ağartıcı ve çamaşır sularının kullanılmaması gerektiğinin altını çizmekte fayda var. Zira koltukların kumaşlarının zarar görmesini veya renginin solmasını hiç kimse istemez. Koltuklardaki günlük kirlerin temizliği için ılık su içine birkaç damla bulaşık deterjanı damlatılır ve yumuşak bir bez, sünger ya da bir tül parçasıyla ovularak koltuk silinir. Daha koyu ve kurumuş koltuk lekeleri için deterjanlı bir litre ılık suya yarım çay bardağı kir çöz karıştırılır ve bu suya batırılmış tül parçası ile önce lekeye kompres yapılır ve 5-10 dakika sonra yine aynı tül ile ovulur. Ardından silinen koltuklar pencereler açılarak havalandırılır ve kurutulur. Başka bir evde koltuk temizleme yöntem ile temiz, beyaz bir havluyu ılık su ile ıslatıp beyaz kalıp sabun ile iyice köpürttükten sonra koltuğu silmektir. Bu yöntem hafif ve günlük lekelerde gayet başarılı sonuçlar vermektedir.

Koltukların Tozları Nasıl Temizlenir?

Koltuklardaki kirlerden kurtulma yöntemleri ile lekelerden kurtulduktan sonra, koltuklarla bilgili bir diğer problem olan koltuk tozlarıdır. Oysaki özellikle pencerelerin tüm gün açık olduğu bahar ve yaz aylarında koltuklar çok sık tozlanmaktadır. Tozlanmış koltukların en pratik çözümü elektrik süpürgesi ile koltuğun tozunu almaktır. Ardından ıslak bir örtüyü koltuğun üzerine serip sonra bir sopa ya da merdane ile koltuğu dövmektir. Bu sayede koltuğun tüm tozu nemli beze geçer ve koltuk örtüsü daha puf puf ve yumuşak bir havaya bürünür. Bundan başka koltuk tozlarını temizlemek için bir diğer yöntem de nemli bir tül ile koltuğu ovmadan üzerinden silerek tozları almaktır. Ayrıca kadife tarzı kumaşlardan olan koltuğun tozunu almak için bir fırçayı tuza batırıp tuzlu fırça ile koltuğu fırçalamak çok başarılı sonuçlar verecektir. Ancak kullanılan fırçanın kıyafet fırçası, yumuşak fırça olması gerekir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.