Turp Nasıl Yetiştirilir?

0

Turplar serin havayı sever ve ilkbaharda veya sonbaharda en iyi büyürler. Onlara gevşek toprak ve çok fazla güneş verin ve yaklaşık 25-50 gün içinde olgunlaşacaklardır. Turp büyümek için en kolay ve en hızlı sebzelerden biridir ve yeni başlayan bir bahçıvan iseniz başlamak için harika bir sebzedir.

Gerekli olan Malzemeler
Turp tohumları
Organik gübre
Bahçe aletleri

Yapılışı
Turplar hızlı yetiştiricidir, çimlenme 3-10 gün arasında herhangi bir yerde yapılır. Soğuk iklimlerde de yetiştiği için her ortamda hızlı bir şekilde çimlenmektedir.

Saksılarınıza organik kompostla karışık toprak koyun. Ardından çimlendirdiğiniz tohumları derin ve geniş aralıklarla dikin. Tohumları toprağa dikeceğiniz için tohum yerlerini işaretleyin.

Turplar 2 “uzunluğa ulaştığında, eğer sık diktiğinizi düşünürseniz seyreltebilirsiniz.

Düzenli olarak yabani otları yanlarından ayıklayın, böylece turpunuz topraktan mümkün olduğunca fazla besin maddesini alsın.

Bitki yaprakları 8 santim zunluğa ulaştıktan sonra hasat edilmeye hazır demektir. Turpu hasat zamanından sonra toprakta bırakmayın. Büyüdükçe yüzeye yakınlaşır ve ısınırlar. Bu da çürümeyi hızlandırır. Yeşil bölümlerinden çekerek hasat yapabilirsiniz.

İlgili Yazılar


Paylaş.

About Author

Comments are closed.