Uber: Taksiye Alternatif Ulaşım Uygulaması

0

Hani Amerikan filmlerinde gençler otostop yaparak dünyanın birçok yerini gezerler. Tabii bu durum bizim ülkemizde biraz zor. Ancak yeni geliştirilen bir uygulama çığır açacak gibi görünüyor. Türkiye’de de kullanılmaya başladı. Taksi ile kıyaslayınca biraz daha lüks kaçıyor. Özel bir gece için ya da taksi bulamayacağınızı düşündüğünüz zamanlar için ideal. Uber denen aplikasyon ile Uber’e kayıtlı sürücüler ile bir yerden bir yere gitmek isteyen insanlar bir araya geliyorlar.

Uber Tam Olarak Nedir?

Uber zamanı ve isteği olan sürücüler ile bir yerden bir yere gitmek isteyen insanları bir araya getiren sanal bir aplikasyon. Yolcular ile sürücülerin bir araya gelerek bir yerden bir yere gidecek insanlara çok daha fazla ve alternatif fırsat sunuluyor. Tabii bu arada sürücüler de para kazanıyorlar.

Şirket 2009 yılında kurulan şu anda dünya genelinde toplam 50 ülkede ve civarında 200 şehirde kullanılmaktadır.

Nasıl Kullanılır?

Öncelikli olarak Uber’e kaydolup uygulamayı akıllı telefonunuza indirmeniz gerekiyor.

Uygulamanın kurulumunu tamamladıktan sonra iki küçük hareket ile bir taksi isteğinde bulunabilirsiniz. Bunun için önce “Alınacak Lokasyon Belirleme” seçeneğini seçerek telefonunuzdaki GPS yardımı ile nereden alınacağınızı belirlemeniz gerekecek. Sonrasında ise ekranın altında yer alan kayan alandan istediğiniz araç türünü seçiyorsunuz. Bir sonraki ekranda da “Talep Et” tuşunu seçiyoruz.

Sonrasında Uber bize kayıtlı sürücüler içinden istediğimiz özelliklere uygun en yakın araç sürücüsünü yönlendiriyor. Sürücüler Uber’e ait araçları kullanabilecekleri gibi ağırlıklı olarak kendi arabaları ile bu hizmeti sağlamaktadırlar. Araç çağrıldığında gelecek olan en yakın sürücünün bilgileri de uygulamada görülüyor. Bu bilgileri yakınlarınız ile paylaşabilirsiniz. Aynı zamanda haritadan aracın mevcut seyir halini de size ulaşana kadar görebiliyorsunuz.

Hangi mesafe için ne kadar para ödeyeceğimizi de alınıp bırakılacağımız yerlerin konumunu girerek önceden öğrenebiliyoruz. Yani beklemediğimiz yüksek tutarlar ile karşılaşmıyoruz. Gerçi sanal dünyada yapılan yorumlarda fiyatlardan biraz şikayetler de yok değil. Tabii burada istenen araç türü ve modeli de etkili olmuş olabilir.

Üzerinizde nakit para olmasa da önemli değildir. Yolculuk bittikten sonra sistemde tanımlı olan kredi kartınızdan yol ücreti otomatik olarak çekilir. Sürücüye herhangi bir bahşiş vermenize ise asla gerek yoktur.

Ayrıca ulaşım ücretini eğer kabul ederlerse arkadaşların ile de paylaşabilirsin. Tutar arkadaşların ile aranda eşit olarak pay edilebilir.

Sistemin işleyişindeki ana oyuncular aslında sürücülerdir. Onların sundukları hizmet ile alakalı olarak ulaşım sonrasında edindiğiniz izlenimlerin paylaşılması hizmet kalitesinin belirli bir standardın oluşması için gereklidir.

 

 

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.