Uçakta Hangi Koltuk Tercih Edilmeli?

0

Uçak yolculukları için soru işaretlerinden birisi de koltuk seçimi. Ya en rahat koltuk için, ya da en güvenli koltuk için uçakta nereye oturması gerektiğini kendisine fazlaca dert edinenler için kısa bir yazı hazırladık.

Uçaktaki En Güvenli Koltuk Hangisi?

En güvenilir ulaşım yollarından birisi olan uçak, bir çok kişi için halen büyük korku. Bunun en büyük nedeni pek tabi, olası bir kazada kurtulma ihtimalinin pek yüksek olmaması. Ancak yine de yapılan araştırmalara göre bazı koltukların olası kazalarda kurtulma şansı daha yüksek. Yapılan araştırmalara göre;

Uçakların yere çakılma anında en az hasarı alanlar arka koltukta oturanlar ve hasarın şiddeti ön koltuklara doğru giderek artıyor. Çarpma sonunda bir yangın başlayacak olursa da en kolay kaçabilecek olanlar koridor tarafında oturanlar ve ön sıradakiler. Ancak yangın genelde ön tarafta başladığı için yine şansı en az olanlar ön sıradakiler oluyor. Yani yapılan araştırmalara göre en tehlikeli bölüm Business Class.

Hem bir çarpmadan dolayı alınan darbenin etkisi, hem de yangın riski göz önüne alınacak olursa da; uçağın en güvenli koltukları acil çıkış kapısının bulunduğu bölümdeki koltuklar. Bu yüzden hem rahatlık, hem de güvenlik adına seçiminizi bu koltuklardan yana yapabilirsiniz.

Uçaktaki En Rahat Koltuk Hangisi?

Uçaklardaki dar koltuk aralıkları nerdeyse herkesin malumu. Bu nedenle özellikle birkaç saatlik uçuşlarda bile uçak koltukları birer işkence aracına dönüşebiliyor. Eğer uçak yolculuklarınızı biraz daha rahat hale getirmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç husus var;

* Özellikle uzun boylu iseniz check-in sırasında mümkün mertebe acil çıkış kapılarının olduğu bölümdeki geniş aralıklı koltukları istediğinizi belirtin. Zira bu koltuklar online check-in ile ve otomatik check-in makinelerinden alınamadığı için büyük ihtimalle boş olacaktır.

* Uçağa en son binerek hangi koltukların boş olduğunu önceden gözünüze kestirin. Uçağa herkesin geldiğinden emin olduktan sonra ise bir kabin görevlisinden rica ederek yerinizin değiştirilmesini isteyin. Acil çıkış kapısının olduğu bölüm ya da yan yana iki koltuğun boş olduğu bir yere geçebilirsiniz.

* Eğer iki kişi bilet almışsanız, bir kişi cam kenarı, bir kişi de koridor tarafı olmak üzere koltuk seçimi yapın. Uçakta boşluk olduğu takdirde üçüncü bir kişi aranıza gelmek istemeyeceği için 3 kişilik yerde iki kişi seyahat edebilirsiniz. Üçüncü bir kişi gelse dahi rica ettiğiniz takdirde ortada oturmak yerine koridor tarafında geçmeye gönüllü olacaktır.

İyi uçuşlar.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.