Uçucu Yağların Faydalarını Biliyor musunuz?

0

Uçucu yağlar son yıllarda inanılmaz popülerlik kazandı. Ancak çok eski yıllardaki gibi damıtılmamaktadır. Ancak popüler olması ve faydalarının bilinmesine rağmen uçucu yağların çok dikkatli kullanılması gerekmektedir. Gereğinden fazla kullanılması halinde yarar yerine zarar verebilir.

 

Piyasada satılan uçucu yağların kalitesi büyük ölçüde farklılık göstermektedir. Satın alma sırasında fiyatından daha çok uçucu yağların kimyasallar kullanılmadan üretilmiş olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Doğal ortamda organik olarak yetişen bitkiden elde edilmiş yağları kullanmak çok önemlidir.

 

Favori Uçucu Yağlar

 

Günlük faaliyetleri için kullanılacak mükemmel uçucu yağlar şunlar:

 

Nane – Ev yapımı temizleyiciler ve sabunlar da olduğu kadar bulantı ya da ateş için ayakların üzerine sürerek kullanabilirsiniz. Burnunuzda bir tıkanıklık varsa bir tencere içindeki sıcak suya bir kaç damla damlatın. Suyun buharı sinüslerinizi açacaktır.

 

Lavanta – Sakinleştirici ve gevşetici bir yağ olarak cilt bakımında kullanabilirsiniz. Doğal bir antibakteriyel olduğundoan temizleyicilere ekleyebilirsiniz. Vücudunuzu dinlendirmek istiyorsanız banyo suyunuza lavanta yağı ekleyebilirsiniz.

 

Limon, portakal, turunç – Narenciyeden elde edilen uçucu yağların ortak özellikleri büzücü ve antiseptik olmalarıdır. Aynı zaman da bağışıklık sistemini uyarmaktadır. Narenciyeden elde edilen uçucu yağlar cildi hassaslaştıracağı için kullandıktan sonra güneşe çıkmaktan kaçının.

 

Biberiye – saçların hızlı uzamasına ve kafa derisi üzerinde bulunan sorunların iyileştirilmesine önemli rol oynar. Kullandığınız şampuanın içinde bir kaç damla eklemeniz yeterlidir.

 

Çay Ağacı / Melaleuca – doğal antibakteriyeldir. Turunçgil yağı veya lavanta yağı ile karıştırıldığında harika kokar. Evinizde yapacağınız doğal temizlik maddelerinde kullanabilirsiniz.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.