Uykunuzun Gelmesini Nasıl Önlersiniz?

0

Ders çalışırken, biriken işleri yaparken odanız sıcaksa en büyük sorun uyuklamanızdır. Bilhassa sıcacık odada, yumuşak bir koltuktaysanız uykudan kaçınmanız imkânsızdır. Bu durumu ortadan kaldırmak için birkaç ufak teknik uygulayabilirsiniz.

Uykunuzun Gelmesini Önlemek İçin Ne Tüketmelisiniz?

Yapılacak işleriniz varsa ya da gecenin tadını çıkarmak istiyorsanız uykunuzun gelmemesi için bir bardak filtre kahve tüketebilirsiniz. Filtre kahveyi şekersiz ve sütsüz kullanırsanız yaklaşık 10 dakika içinde gözlerinizin açılmasını sağlayacaktır. Üstelik bir iki saat değil bütün gece ayakta kalmanıza yetecek bir enerji verir. Aynı görevi nescafe ya da farklı kahve çeşitleri de yapabilir ancak en etkilisi filtre kahvedir.

Uyku gelmesine engel olan besinlerden bir diğeri de elmadır. Özellikle sıcak kış gecelerinde yapılması gereken işler varsa portakal ve elma ile uykuya savaş açabilirsiniz. Hem enerjinizi arttıran hem de kendinize gelmenizi sağlayan bu iki besini muhakkak denemelisiniz.

Uykunuzun Gelmemesi İçin Ne Yapmalısınız?

Uykunuzun gelmesine engel olmak adına yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri soğuk havada yürümektir. Oturduğunuz yerde yavaş yavaş uykunuzun geldiği hissederseniz hemen birkaç dakikalık yürüyüşe çıkın. Soğuk hava sizi kendinize getirecek, en az 4-5 saat daha uyumanıza engel olacaktır. Bununla beraber soğuk havada yürüyüş yapmak zor gelirse soğuğa yakın ılık duş da alabilirsiniz. Bu duş, vücudunuzdaki sinirleri uyaracak böylece uyku halinizden eser kalmayacaktır. Soğuk, insan vücudunun kendine gelmesini en hızlı şekilde sağlayan etkendir.

Uyku Gelmesine Nasıl Engel Olunur?

Uykunuz geldiğinde kendinize gelmenizi sağlayacak pek çok yöntem bulunmaktadır. Bunlardan biri de çörekotu ve sirke karışımıdır. Küçük bir kavanoza bir tatlı kaşığı çöreotu atın. Daha sonra üzerine biraz sirke karıştırın. Uykunuzun geldiğini hissettiğiniz an hemen birkaç kez koklayın silkelenmenize yardımcı olacaktır.

Uyku gelmesini engellemek için sevdiğiniz şeyleri yapın. Beyniniz severek yaptığınız şeyler için uykunuzu ertelemenize yardımcı olur. Odaklanma noktasında önemli olan uyku, farklı konulara dikkatinizi verdiğinizde dağılacaktır. Ders çalışan bir öğrenci, çalışma esnasında uykusuzluktan ölüyormuş gibi hissedebilir. Bunun yerine film izlediğinde ise tam tersi bir durumla karşılaşacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.