Vazelin Hangi Alanlarda Kullanılır?

0

Mucizevî krem vazelinin neredeyse iyi gelmediği hiçbir yara, çatlak ya da kusur yoktur. O veya bu şekilde hayatında bir kere vazelin kullanmamış kişi yoktur denilebilir. Genç, yaşlı herkesin vazelini kullanabileceği bir alan mutlaka vardır. Bir dönem sanki sadece yaşlı anneanne ve babaannelerin kullandığı bir kremmiş gibi bir algı oluşsa da son yıllarda kozmetik dünyasında yapılan araştırma ve deneylerin olumlu sonuçları neticesinde vazelin herkesin çantasına, dolabına girme imkânı bulmuştur.

Vazelinin Tarihçesi

Birçok faydalı ürün gibi vazelin de bir tesadüf eseri bulunmuştur. New York’lu bir kimyager bir 1859 yılında Pensilvanya’da yeni bulunmuş bir petrol kuyusunda işçi çalıştırırken işçilerin ayaklarına yapışan ve onların çalışma tempolarını azaltan bir madde fark etmektedir. Zamanla bu maddenin bazı yaralara iyi geldiği işçiler tarafından keşfedilir ve kimyager bu maddeyi incelemek için New York’a götürür ve çeşitli araştırmalar yapar. Vazelinin yaraları iyileştirmedeki etkisi kanıtlanmış olur ve kimyager vazelini 1870 yılında piyasaya sürer. İşte o dönemden beri vazelin, yaygın olarak tüm dünya insanları tarafından kullanılmaktadır. Vazelinin bazı yararları herkes tarafından bilinmesine rağmen, daha bilinmeyen birçok faydası bulunmaktadır.

Vazelinin Az Bilinen Faydaları

  • Vazelin; kuruyan ve çatlayan tüm bölgelerde rahatlıkla kullanılabilir. Topuklardaki çatlak ve nasırlarda iyileştirici rol oynar. Tırnaklardaki kırılma ve incelmeleri önler ve akşam yatmadan önce göz çevresine vazelin sürülürse kırışık oluşumu önlenebilmektedir. Ayrıca yatmadan önce dudaklara vazelin sürülerek yaz, kış dudakların kuruması ve çatlaması engellenir. Kışın sürekli kalın ve pamuklu kıyafetler içinde kapalı kalan vücut, çok fazla kuruduğundan duş sonrasında tüm vücuda vazelin sürmek cildi nemlendirir. Akşamları kaş ve kirpiklere vazelin sürülerek bakım yapılabilir.
  • Vücut bakımı dışında, deri ve rugan ürünlerin bakımında da vazelin etkili olmaktadır. Deri veya rugan ayakkabı, çanta, kemer, cüzdan gibi ürünlerde zamanla oluşan kırılma ve çatlamaların etkisini silmek için vazelin sürmek yeterli olacaktır.
  • Küçük bir uyarı; Vazelin sürüp güneş ışığına çıkmak, ciltte lekelenmelere yol açabileceğinden, evde ve kapalı ortamlarda, özellikle akşam yatmadan önce sürülmesi önerilmektedir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.