Vazelini Nerede Nasıl Kullanabilirsiniz?

0

Vazelin hemen hemen her evde bulunan bir kremdir. Ancak vazelin çoğu zaman yanlış alanlarda da kullanılmaktadır. Vazelin öncelikle bir nemlendirici değildir. Bunun için kullanım alanlarını çok iyi bilmek ve özelliğine uygun olarak kullanmak gerekir. Peki vazelin nerelerde ve nasıl kullanılır?

  1. Pürüzlü cildi yumuşatmak için vazelin kullanın. Vazelin bir nemlendirici değildir ama cildi yumuşatır ve kuru cilt üzerinde nemi kilitlemek için kullanılabilir. Olumsuz hava koşullarına maruz kalan cildi korumaya yardımcı olur, özellikle kış aylarında, kuru ciltler için vazelin çok iyi sonuçlar vermektedir. Vazelinin farklı kullanım alanları

Vazelin cildi korumaya yardımcı olduğu için dizlere ve dirseklere uygulanabilir. Eğer topuklarınızda sertleşme varsa, geceden ayaklarınıza vazelin sürün ve üzerine çorap giyin. Çünkü ayağınızın kaymasına neden olabilir. Ertesi sabah ayaklarınızın daha yumuşak olduğunu göreceksiniz.

Sahte bronzlaşma losyonları uygulanmadan önce vücudunuzun kuru noktalarına küçük bir miktar uygulayın. Bu dengesiz bronzlaşmayı da önleyecektir. Vazelin kullanmamanız için 4 neden

Tıraştan sonra vazelin kullanın. Bu pürüzsüz ve temiz, taze traşlı cildi yatıştırmak için de faydalıdır.

  1. Gözlerinizin etrafına da vazelin sürebilirsiniz. Vazelini tek başına veya makyaj öncesinde de kullanabilirsiniz. Gözlerinizin doğal güzelliğini vurgulamak için vazelin yaygın olarak kullanılan, ucuz bir üründür. Gözlerinizin içine vazelin kaçırmamaya özen gösterin. Vazelin tamamen güvenlidir.

Göz makyajı yapmadan önce vazelin sürmeniz halinde gözlerinizdeki ışıltı farklı olacaktır. Ayrıca farklı renkleri elde etmek için far öncesinde vazelin sürün. Ev yapımı vazelin tarifi

Az miktarda vazelin ile kaşlarınızı fırçalayabilirsiniz. Böylece kaşlarınız düzenli ve ışıltılı olur. Benzer şekilde, kirpiklerinize de sürebilirsiniz.

Yatmadan önce kirpiklerinize ince bir kat uygulayın. Kanıtlanmamış olsa da, birçok kişi vazelinin kirpikleri uzamasına ve kalınlaşmasını sağladığını düşünmektedir.

  1. Tırnaklarınız için kullanın. Tırnak etlerinizin üzerine birkaç gün vazelin sürün. Tırnak etlerinizin yumuşadığını göreceksiniz. Manikür öncesinde vazelin çok faydalı bir üründür. Vazelini hangi amaçlar için kullanabileceğinizi biliyor musunuz?

Ojeli tırnaklarınızın üzerine küçük miktarda vazelin sürerseni, ojeniz yeni sürülmüş gibi parlamaya başlayacaktır.

  1. Dudaklarınıza uygulayın. Soğuk veya kuru havalarda, çok küçük bir tabaka vazelini nemi korumak ve kurumasını önlemek için sürün. Çatlamış dudaklarınız için de iyi bir ilaçtır. Diş fırçasıyla dudaklarınızı fırçalamadan önce vazelin uygulayabilirsiniz.
  1. Dişlerinizin üzerinde vazelin uygulayın. Garip görünse de dişlere de vazelin uygulanabilir. Özellikle sahne sanatçılarının başvurduğu yöntemlerden biridir. Dudakların ve rujun dişlere yapışmasını önler. Ancak bunu doğru miktarda yani çok az olarak yapmalısınız. Vazelini kesinlikle kullanmamanız gereken alanlar
  1. Saçınıza vazelin kullanın. Küçük miktarda vazelini saçlarınıza sürerseniz, saçınızdaki nemi kitler ve saç derisinin kurumasını önler. Ancak vazelin bulunan saçı yıkamak çok kolay değildir. Bunun için ancak çok gerekli olduğu hallerde bu uygulamayı yapın.

Kepek ile ilgili kaşıntıları gidermek için vazelin kullanabilirsiniz. Vazelini şampuan öncesinde saç derisine sürün ve masaj yapın.

  1. Sürtünmeden kaynaklanan döküntülere de vazelin sürebilirsiniz. Vazelin sürtünmeden kaynaklanan tahrişi önler. Özellikle sporcular sık sık bu yönteme başvurmaktadır. Sürtünme olan bölgeye küçük miktar vazelin uygulaması bile yeterli olacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.