Viks Nerelerde Kullanılır?

0

Viks, her evde bulunan ve sıklıkla grip, nezle gibi solunum yolu sorunlarında tercih edilen bir kremdir. Çocukluktan bu yana bilinen viks, kafur ve mentol içermektedir. Özellikle solunum yolu sorunlarında rahatlama sağlar ve ağrıyı azaltmaktadır. Viksin rahatsızlık dışında da birçok kullanım alanı bulunmaktadır.

Sağlık İçin Viks Nerelerde Kullanılır?

Eğer solunum sıkıntısı çekiyor, burnunuzda tıkanıklık hissediyorsanız, burun deliklerinin çevresine bir miktar viks sürerek rahatlama sağlayabilirsiniz. Viksin içerisinde bulunan kâfur ve mentol, kılcal damarlarda genişleme sağlamaktadır. Böylece ağrıyı azaltıcı bir etkisi vardır. Bacak, kol gibi ağrıyan bölgelere masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Gece öksürüğünden şikâyet ediyorsanız, ayak altına viks sürüp çorap giyerek uyuyun. Spor ve uzun bir yürüyüş ağrılara yol açmaktadır. Ağrıyan kaslarınıza viks sürerek ağrıyı azaltabilirsiniz. Ayak tırnaklarınızda mantar varsa, iki hafta boyunca düzenli olarak mantarlı tırnağa viks sürerek, mantarı öldürebilirsiniz. Vücudun herhangi bir bölgesine darbe aldıysanız veya düştüyseniz viks sürerek morarma ve şişmeleri önleyebilirsiniz. Baş ağrısında alın bölgesine viks sürmek rahatlama sağlayacak ve ağrıyı hafifletecektir. Uykuya dalma gibi uyku problemleri çekiyorsanız, uyuduğunuz odada bir bardak suyun içine viks karıştırarak bırakın. Oluşan yaralarda enfeksiyonu engellemek için kullanabilirsiniz. Piknik gibi kırsal bölgelerde yanınızda viks bulundurun. Eğer kene gibi böceklerin ısırdığını ve derinize yapıştığını fark ederseniz, bölgeye viks sürerek yoğun kokusuyla kenenin kendini bırakmasını sağlayabilirsiniz. Sivrisineklerden şikâyet ediyorsanız sinek savar ilaçlar yerine viks kullanabilirsiniz.

Evde Viksin Kullanım Alanları

Evinizde bir kedi besliyorsanız, kedilerin koltuklarınızı veya değerli eşyalarınızı tırmalamasını engelleyebilirsiniz. Bunun için kedinizin en sık tırmaladığı bölgeye viks sürün. Yoğun kokusu nedeniyle evcil hayvanınız o bölgeden uzaklaşacaktır.

Viks Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Viks, kesinlikle yutulmamalıdır. Özellikle küçük çocukların burun deliklerinin çevresine uygulandığına yalamalarına karşı dikkatli olunmalıdır. Viks solunum yolu rahatsızlıklarında soluma yoluyla kullanıldığında, sıcak su ile uygulanmaktadır. Viksi ısıtmak için kesinlikle mikro dalga tercih edilmemelidir. Emzirme döneminde meme uçlarına kullanılmamalıdır ve kullanmadan önce mutlaka hekime danışmalıdır. 2 yaşından küçük çocuklarda kesinlikle kullanılmamalıdır. 6 yaşındaki çocukların soluması sakıncalıdır, doktor tavsiyesi dışında tercih edilmemelidir. Viks nadir olarak alerjiye neden olmaktadır. Hassas bir cildiniz varsa, bir cildiye uzmanına danışmadan kullanılmamalıdır. İçerisinde mentol olduğu için viks öksürüğe neden olabilir.

Viks Nasıl Kullanılır?

Viks, yaygın olarak kullanılsa da bir ilaçtır. Doğru kullanma yöntemlerine dikkat edilmelidir. Soluma veya krem gibi uygulama yöntemleriyle kullanabilirsiniz. Soluma yöntemi ile kullanacaksanız 6 yaşındaki çocukların soluması son derece zararlıdır. Soluma yönteminde bir bardak sıcak suyun içerisine bir kaşık viks eklenerek eritilir. Bir süre solunarak solunum yolları ve ciğer rahatlaması sağlanır. Ağrıyan bölgelerde, burun tıkanıklığında ve tırnak mantarında viksi direk diğer kremler gibi sürerek uygulayabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.