Vintage Mutfak Dekorasyonu İçin Kendi Yapabileceğiniz Aksesuarlar

0

Vintage dekorasyon, 1960’lardan önceki dönemde, ülkemizde değil, daha çok Amerika’da kullanılan dekorasyon öğelerinin, şimdilerde kullanılmasını ifade eder. Eski tarz mutfak eşyaları ile bu dekorasyon akımını evinize taşıyabilirsiniz. Şirin ve çoğu zaman romantik esintiler yaratan bu akım, uygulama açısından biraz yüksek maliyetler gerektirdiğinden, kendinizin evde yapabileceği birkaç küçük değişiklikle de uygulanabilir.

Danteller Geri Dönüyor

Uzun zamandır sandıkta bekleyen danteller, şimdi çok kıymetli. Çamaşır kolası içine koyacağınız dantel örtüleri, rulo haline getirerek kurutup, sertleşmelerini sağlayarak, çok güzel ve romantik peçeteliklere sahip olabilirsiniz. Hepsinin aynı olmaması, farklı dantellerle aynı işlemi yapmanız, aynı sofrada kullanıldığında, vintage akımını daha kuvvetli yansıtacaktır.

Emaye Kıymetlendi

Eski metal emaye çaydanlıklar, saklandıkları köşelerden çıkarılarak, masaların tam ortasındaki yerlerini alıyorlar. İçlerine, taze kır çiçekleri koyarak, country vintage akımını temsil eden bir dekor elde edebilirsiniz. Büyük alan kaplayan, sığ emaye tabaklar, masaların ya da tezgâhın üzerinde, içlerinde rengârenk meyveler varken, çok şık dekorlar olabilir.

Pötikarenin Yükselişi

Kırmızı-beyaz bir pötikare kumaş, counrty vintage dekorasyonun olmazsa olmaz öğesidir. Büyük diz üstü peçeteler olarak keserek kullanabilirsiniz. Dikilmemesi, kenarlarında hafif sökülmeler olması, havasını arttıracaktır. Aynı malzemeden, masa örtüsü de yapabilirsiniz. Hazırladığınız dantel peçete halkalarının içinde de çok şık görünecektir. Konserve kutusu gibi satılan Türk Kahvesi kutularını görmüşsünüzdür. Bu kırmızı-beyaz pötikare kumaşla, 5-6 tanesini kaplayarak, üzerlerine geniş kurdeleden bant yaparak, bu bantların üzerine çıkmayan kalemle baharatların isimlerini yazarak, masa ve peçetelerinizle takım olan bir baharatlık seti elde etmiş olursunuz.

İşlevsel Dekorlar

Evde yapmış olduğunuz; çilek, turşu, konserve, makarna, salça gibi kış hazırlıklarını, şeffaf kavanozlara koyabilir, bu kavanozları birkaç kumaş çuval parçası ve kurdele ile süsleyerek, tezgâh ya da raflarda, yan yana koyarak, çok güzel bir vintage dekor elde etmiş olursunuz. Birbirinden farklı boy ve kalınlıktaki kavanozlar çok saha güzel görünecektir. Bu kavanozların kapaklarını, ya da yarısına kadar kavanozların kendilerini, masa örtüsü ve peçete olarak kullandığınız, pötikare kumaş ile de kaplayabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.