Vuran Ayakkabının Acısı Nasıl Giderilir?

0

Yeni alınan ayakkabılarda en sık rastlanan sorun, ayakkabının vurmasıdır. İlk giyildiğinde sıkı bir kalıbı olan ayakkabılar, ayağınızı vurarak canınızı çok acıtır. Su toplaması ve yaralara yol açan vuran ayakkabı sorunu bazı önlemler alarak önlenebilir. Ayakkabı vurması, ayağın alışmadığı ayakkabılarda sıklıkla yaşanmaktadır.

Ayakkabı Vurması Nedir?

Ayakkabı vurmasının en temel sebebi, yeni ayakkabılar ve ayakların alışmadığı ayakkabı kalıplarıdır. Bu nedenle yeni bir ayakkabı alırken kalıbına çok dikkat edilmelidir. Dar olmaması, esnek yapılı olması önemlidir. Bunun dışında uzun saatler yürümek ve uzun süre ayakta durma sonucu ayaklarınız şişecektir. Ayak şişmesi, ayakkabı vurmasının bir diğer sebebidir. Eski ayakkabılar, bir süre sonra kalıplarını ve şekillerini kaybederler. Bu durum ayak sağlığını olumsuz etkilemektedir. Uzun süre kullanılan ayakkabıların kalıplarında daralma meydana gelebilir. Daralan ayakkabı kalıbını kısa sürede açmak için sıcak hava yeterlidir. Sıcak su buharına veya saç kurutma makinesine tutarak daralan kalıbı genişletebilirsiniz. Genişleyen eski ayakkabıları ise bir gece buzdolaplarının no frost bölmesinde bekleterek eski formuna sokabilirsiniz.

Ayakkabı Vurması Nasıl Önlenir?

Yeni aldığınız ayakkabı vuruyor, rahatsız ediyorsa bir gazete kâğıdını sirke ile ıslatarak ayakkabının içine yerleştirin.  Ayakkabıyı bir gece bekleterek genişlemesini sağlayabilirsiniz. Ayakkabının ayak ucu sıkıyorsa bir bez parçasını alkol ve sirke ile ıslatın. Bezi ayakkabının ucuna yerleştirin. En az 10 saat bekleterek ayakkabının kalıbını genişletebilirsiniz. Eğer beklemek için vaktiniz yoksa sıcak havayla da ayakkabıyı genişletebilirsiniz. Kaynamış suyun buharına veya saç kurutma makinesine ayakkabıyı bir süre tutarak genişlediğini görebilirsiniz.

Ayakkabı Vurmasına Ne İyi Gelir?

İş yerinde veya alışverişteyken yeni bir ayakkabı giyiyorsanız bir süre sonra ayakkabı sizi rahatsız edecektir. Kısa süreliğine ayakkabı vurmasının acısını engellemek için yumuşak yapılı bir kâğıt havluyu ayakkabının içine yerleştirerek önleyebilirsiniz. Havlu kâğıt bulamadığınız durumlarda ayak arkasına kalın bir yara bandı yapıştırmakta vurmayı önleyecektir. Yeni aldığınız ve sıkan ayakkabılarınızı ince çoraplarla giyerek sürtünmeden oluşan yara, su toplaması ve vurmaları engelleyebilirsiniz.

Ayakkabı Vurması Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Hindistan cevizi yağı, ayakkabı vurmasında doğal bir merhem olarak kullanılabilir. Bir çay kaşığı kâfur ve Hindistan cevizi yağını karıştırın. Kâfur yerine bulabiliyorsanız Hindistan cevizi yaprağının yakarak elde edeceğiniz külleri kullanabilirsiniz. Bu doğal merhemi yara olan bölgeye günde üç kez uygulayın. Eğer sıkan bir ayakkabı giyecekseniz, ayakkabının içine bir miktar Hindistan cevizi yağı sürerek sürtünmeleri engelleyebilirsiniz. Bal ve susam yağını eşit miktarlarda karıştırarak elde edeceğiniz bir merhem de vuran ayakkabı acısını dindirmektedir. Bu karışımı uyguladıktan sonra kuruyana kadar bekleyin, su ile durulayın. Pirinç unu ve su karıştırarak koyu bir doğal merhem elde edin. Macunu yaranın üzerine sürerek 15 dakika sonra su ile durulayın. Yar iyileşene kadar doğal merhem tedavisine devam edin.


Share.

About Author

Comments are closed.