Yağlı Cilde Sahip Olanların Yaptıkları Hatalar

0

Yağlı cilde sahip olanların ortak sorunları arasında akne ve sivilce vardır. Özellikle sıcak aylarda bu durum daha da yaygınlaşır. Cildinizin yağından dolayı sivilcelendiğini düşünüp, sürekli yüz yıkamak, tedbirsiz güneşe çıkmak ve nemlendirici sürmemek yapılan hataların başında geliyor. Uzmanlar bu konularda uyarıyor ve bu üç hatanın neden yapılmaması gerektiğini anlatıyor.

Yapılan hataların başında, yağlı cilde sahip olan kişiler nemlendirici kullanmaktan kaçınırlar. Yağ ve hidrasyon birbirine karıştırılır. Cildin her zaman hidrasyona ihtiyacı vardır. Cildiniz ister yağlı, ister kuru olsun hidrasyona ihtiyacı var. Nemlendirici de cildin hidrasyonunu sağlar. Nemlendiriciler, ciltteki su dengesini sağlamaya yardımcı olur.

Nemlendirici olarak yanlış malzeme kullanmayın. Nemlendirici konusunda halen birçok kişi bilinçsiz ve cildine göre nemlendirici seçmeyi bilmiyor. Örneğin, kesinlikle vazelin kullanılmamalıdır. Vazelin, nemlendirici değildir. Yağlı ciltler, nemlendirici jeller kullanabilir.

Cildinizi aşırı olarak yıkamayın. Cildiniz yağlı olduğu için yüzünüzü sürekli yıkama isteği duyabilirsiniz. Cilt yağı, hidrasyon açısından bariyer fonksiyonu görmektedir. Unutmayın, cildin dış tabakası, deri sağlığı açısından çok önemli bir rol oynar. Çok sık yıkama veya ovma cilt fonksiyonunun bozulmasına ve inflamasyona neden olur. İnflamasyon, cilt üzerinde akne ve siyah noktalara neden olur. Bunun için yağlı cilde sahip olan kişilerin günde en fazla iki kez yüzünü köpüren jellerle yıkamalıdır.

Yağlı cildiniz üzerinde akne varsa, salisilik asit temizleyici kullanın. Salisilik asit, cilt üzerinde leke tedavisinde de kullanılıyor. Salisilik asiti günde bir kez kullanın.

Yağlı cilde sahip olan kişiler, güneşin yağı azalttığını düşünürler. Ancak bu doğru değildir. Güneş yağ bezelerinin daha çok çalışmasına neden olur. Yani güneş, yağlı ciltler için iyileştirici değil, daha da kötüleştirici bir etkendir.


Share.

About Author

Comments are closed.