Yağlı Saçlardan Kurtulmanızı Sağlayacak 5 Yöntem

0

Yağlı saçlar, sönük saçlar demek olduğu için birçok kadının, hatta erkeğin korkulu rüyası. Her ne kadar içinden çıkılmaz bir sorun olarak görülse de, aslında yağlı saçlardan kurtulmanızın bazı yolları var. Artık bu yağ sorununu düşünmek istemiyorsanız, aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Yarı Saydam Pudralar Hayat Kurtarır

Aynaya baktığınızda yağlı saçlarınızı gördüğünüz zaman hissettiklerinizi biliyoruz. Eğer kuru şampuanınız yoksa, yarı saydam pudraların da böyle zamanlarda hayat kurtaracağını bilmelisiniz. Saçınızın yağını emecek ve beyazlatmayacak olan yarı şeffaf pudraları taşıması da daha kolay. Saç köklerinize biraz dökün ve ellerinizle dağıtın. Hepsi bu!

Kuru Şampuanı Akıllıca Kullanın

Kuru şampuanlar yağlı saçlar için mükemmel bir çözüm gibi görünse de, aslında saçları daha da yağlandırabilir. Çünkü kuru şampuanların işlevi saç derisindeki yağın tamamını emmektir. Fakat böylece saç derisi daha fazla yağ üretir. Bu nedenle kuru şampuanı dikkatli kullanmalısınız. Saç derinizin tamamına şampuanı sürmektense, parmaklarınıza biraz püskürtün ve ellerinizle saç köklerinize (saç derinize değdirmeden) doğru sürün. Veya bir saç fırçasına ürünü püskürterek bununla saçlarınızı tarayın.

Dalgalı Saçla Barışın

Eğer yağlı saç sorununuz varsa, o saç düzleştiricisini yavaşça bir kenara bırakın. Çünkü saçınız ne kadar düz olursa, saç deriniz o kadar çok yağlanır. Oysa dalgaları saçlar saç derisine yapışık değil de, havalı durdukları için daha az yağlanırlar. Bu nedenle saçı yağlı olanlar için düzleştirme yerine dalgalandırma önerilir. Ancak saçınızı dalgalandırırken ısıyla değil, bigudilerle saçınızı dalgalandırmayı deneyin ve sonra güçlü bir spreyle buklelerinizi sabitleyin.

Saç Renginizi Koruyan Arındırıcı Şampuan Kullanın

Arındırıcı şampuan kullanmak, yağlı saçlardan kalıcı olarak kurtulmanın en etkili yöntemlerinden biridir. Ancak boyalı saçlarda pek tercih edilmez; çünkü saç renginin solmasına neden olur. O halde evde kendi arındırıcı şampuanınızı yapmaya ne dersiniz? Bir bebek asprinini ezin ve normal şampuanınızın içine katın. Aspirin sayesinde şampuanınız saç renginizi soldurmadan arındırıcı bir şampuana dönüşecek!

 

Ekstra İpucu: Elma sirkesi de çok yağlı saçlar için mucizevi bir çözümdür. İki yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak ılık suya karıştırın ve saçınızı şampuanladıktan sonra, son durulama suyu olarak bu su sirkeli suyu kullanın. Sirkenin kokusu, bildiğiniz gibi kötüdür ve saçınızda uzun süre kalır. Ancak inanılmaz sonuçlar alabilirsiniz. Karar sizin!

Saçınızı İyi Durulayın

Eğer saçınızın sadece belli bölgeleri yağlanıyorsa, bunun nedeni saçınızı iyi durulamamanız olabilir. Eğer evinizde su tazyikli akmıyorsa, saçlarınızı bölümlere ayırıp durulayın.

Ekstra İpucu:

Saçınızı fazla yağdan arındırmak için, son durulamanızı çok soğuk suyla yapmak da çok işe yarar. Özellikle kış aylarında bunu yapmak işkence gibi olsa da, sonuçlarını gördükten sonra cesaretinizi toplayacaksınız!


Paylaş.

About Author

Comments are closed.