Yapışan Sakızı Çıkarmanın Yolları

0

Sakız çiğnemenin faydaları biliniyor. Sakız çiğnemek, yemek dürtülerini bastırır ve iştahı keser. Ayrıca sakız çiğnerken üretilen tükürük midedeki asit seviyesini korumaya yardımcı olur. Aynı zamanda sindirime yardımcı olur. Yemeklerden sonra sakız çiğnemek dişlerin çürümesini önler. Sakız kişinin vücudunda canlılığı arttırır ve anksiyete ile stres düzeylerini azaltır.

Evet sakızın faydaları bunlar ama zararları da var. Özellikle de yapışma özelliği sık sık sorun yaratır. Hele sakız saçınıza, elbisenize veya ayyakbınızın altına yapışırsa o zaman sizi öfkelendirir. Peki yapışan sakız kolay bir şekilde nasıl çıkarılır? Sakız çiğnemeyi sevenler! Aslında ne çiğnediğinizi biliyor musunuz?

  1. Buz

Saça yapışan sakızı çıkarmak için kolay ve basit yol buzdur. Saçınızın yapışan yerine bir beze sarılı buz koyun. Soğuk sakızın sertleşmesine ve daha kolay çıkmasını sağlar. Bu yöntemi ayakkabı, giysi ve halı üzerine yapışan sakızlar için de uygulayabilirsiniz.

  1. Fıstık Ezmesi

Saçınızı sakızdan kurtulmak için fıstık ezmesini kullanabilirsiniz. Saçınızın yapışan bölümüne fıstık ezmesi uygulayın ve istenen sonuçu elde etmek için musluk suyu altında iyice yıkayın.

  1. Pişirme Yağı

Saçınıza yapışan sakızı çıkarmak için herhangi bir yemeklik yağı kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey sakızın bulunduğu bölgeye yağ sürün. Ardından parmaklarınızla veya bir tarakla sakızı çıkarmaya çalışın.

  1. Dondurun

Eğer hassas bir kumaştan sakızı çıkarmak isterseniz, giysiyi plastik bir torbaya koyun ve buzluğa yerleştirin. Birkaç saat kaldıktan sonra kumaştan sakızı rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Günlük sirke ihtiyacınızı sakız olarak alın

  1. Mayonez

Saç, ayakkabı ya da elbisedeki sakızı çıkarmak için en etkili yollardan biridir. Mayonez alın ve sakızın yapmış olduğu bölgeye uygulayın. Parmak ya da bir tarak yardımı ile sakızı temizleyin.

  1. El Losyonlar

El losyonlar da yağlı olduğu için sakızların çıkarılmasında etkilidir. Bunu kullanmanın tek dezavantajı kafa derisini fazla yağlı hale getirir.

  1. Vazelin

Sakız yapışan bölgeye vazelin sürün. Sonra elinizle veya tarakla bu alanı temizleyin. Damla sakızının faydalarını biliyor musunuz?

  1. Sirke

Elbisenize sakız yapışmış ise o zaman çıkarmak için beyaz sirke ve diş fırçası kullanın. Sakızın yapışan bölgesine sirke sürün ve diş fırçası ile fırçalayın.

  1. Kum

Kum, özellikle ayakkabıların altına yapışan sakızı çıkarmak için etkilidir. Yere biraz kum serpin ve üzerinde ayakkabınızla yürüyün. Sonra ayakkabı altından çıkıncaya kadar ovun.

  1. Saç Kurutma

Sakızı yumuşak hale getirmek için saç kurutma makinasını kullanabilirsiniz.. Yumuşayan sakızı elinizle çekip çıkarabilirsiniz. Bu halı üzerine yapışan sakızı çıkarmak için etkili bir yoldur. Düzenli ve huzurlu bir uyku için melatonin sakızı yapın

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.