Yaptıktan Sonra Pişmanlık Duyacağınız 10 Şey

0

Pişmanlık zaman zaman yaşadığımız bir duygu. Bazen bilmeyerek, istemeyerek bir takım eylemlerde bulunuruz. Hatalarımız sonucunda duyduğumuz pişmanlıklar, bilinçli yaptığınız davranışlar sonucu yaşadığınız pişmanlıklar kadar acıtmaz. Canınızın pişmanlıklarınız yüzünden acımasını istemiyorsanız; sonucu kesinlikle pişmanlık ile sonuçlanacak eylemleri yapmamanız gereklidir. Peki, hangi durumlarda pişmanlık duyarsınız;

1. Para için istemediğiniz bir işe başladığınızda; bir süre sonra paranın sizi tatmin etmediğini, içindea bulunduğunuz işin sizi motive etmediğini göreceksinizdir. Kendinizi sorgulamaya başladığınız anda pişmanlık duygunuz doruklara ulaşmaya başlıyor anlamına gelir.

2. Karşınıza çıkan fırsatlar için çabalamadığınızda; kendi hayatınızın bir üst seviyeye çıkmasına engel koyduğunuz anlamına gelecektir. Kendi isteğiniz ile bir fırsatı geri çevirmek büyük bir pişmanlığın temellerini hazırlar.

3. Kızgın olduğunuz için karşınızdaki kişilere öfke kustuğunuzda; insanlara hak etmedikleri gibi davranıyorsunuz anlamına gelir. Çok sevdiğiniz birini bu nedenle kaybedebilirsiniz. Değer verdiğiniz birini bir anlık kızgınlık ile kaybettiğinizde özür dilemeniz fayda etmediği takdirde; büyük bir pişmanlık yaşar, sürekli bu kişinin özlemini duyarsınız.

4. Sevdiklerinizi aldattığınızda; size güvenen, hayatını size endeksleyen, her zaman yanınızda olan birine büyük bir haksızlık yapıyorsunuz anlamına gelir. Hiçbir aldatma yanlışlıkla olmaz. Masum ve sizi çok seven birini aldattığınız takdirde, onun üzüntüsü karşısında pişman olmamak için duygusuz olmanız gerekli.

5. Sevdiklerinize vakit ayırmadığınızda; onları ikinci plana atıp, işinizi birinci sıraya koyduğunuzda bir süre sonra kendinizi eksik hissedeceksinizdir. Sevdikleriniz ailenizden kişiler ise; bir süre sonra onları kaybettiğiniz zaman, onları ertelediğiniz zamanları düşünerek pişmanlık duymanız kaçınılmaz olacaktır.

6. Korkularınız karar mekanizmanızı ele geçirdiğinde; hayatınız belirli rutinlere mecbur olur. İşini; iş bulamamak korkusu ile değiştirmemek, beni ondan başka biri sevmez düşüncesi ile bir ilişkiyi bitirmemek korkuların kararları etkilediği zamanlar arasında kabul edilebilir. Eğer, korkularınızın üzerine gitmezseniz iş işten geçtiği zaman pişman olup kendinizi sorgulayacağınız kesindir.

7. Birinin güvenine ihanet ettiğinizde; o kişi için çok özel olan konumunuzu ortadan kaldırdınız anlamına gelir. Size güvenilerek söylenen bir sırrın herkes tarafından biliniyor olması hiç hoş değildir. İnsanlar sizi dedikoducu olarak algılamaya başladığında pişmanlığı en derinde yaşarsınız. Güvenilmez damgası yemek büyük bir yüktür.

8. Etrafınızdakileri küçümsediğinizde; hayatın sizi getirdiği konum sayesinde insanları hor görüyorsunuz demektir. Hayat şanslı adımlar bütünüdür. Bazı kişiler şansını kendi yaratır, bazıları şanslı bir hayata doğar. Ancak bazılarının şansı yoktur ve hayat onlara adil davranmadığı için sizden çok daha küçük imkanlara, yaşam tarzlarına sahiptirler. Sizin küçümsediğiniz insandan bir adım önde olmanızı; işaretlediğiniz bir şık, 0.1 puan, bir evet cevabı belirlemiş olabilir. Eğer; küçümsediğiniz insanın yerine kendinizi koyamıyor ve sadece biraz daha şanslıydınız diye karşınızdakini hor görüyorsanız bir gün şans sizin yanınızda olmadığında pişman olacağınız kesindir.

9. Stres yüzünden yemek yediğinizde; aç değilken sadece gergin olduğunuz için, ağzınıza sağlıksız bir şeyler atarsanız sonrasında pişmanlık duyabilirsiniz. Bu yeme davranışı tamamen şuursuzcadır. Boşuna kalori almış ve sağlıksız beslenmiş olursunuz.

10. Bir kaç kadehten sonra aramamanız gereken birini aradığınızda; ertesi gün “ben ne yaptım” diye pişman olabilirsiniz. Böyle durumlar için ayık bir yakın arkadaşınızı yanınızda bulundurmanızda fayda var!


Paylaş.

About Author

Comments are closed.