Balkonunuzda Pazı Yetiştirebilirsiniz

0

Pazı, beslenme değeri yüksek olan bir sebzedir. Saksıda yetiştirilebilir. Pazı yaprakları toplandıkça tekrar yapraklanır ve uzun süre ürün vermeye devam eder. Yaz aylarında hafif gölgede, diğer aylarda ise güneş altında tutulmalıdır. Pazı suyu sever, ancak fazla sulamanız durumunda kökleri çürüyebilir. Yemeklerde kullanacağınız pazıyı, taze taze balkonunuzdan toplayın.

Pazı tohumlarını ocaklara atmandan önce 1 gün suda veya nemli bir bez içerisinde bekletmeniz pazı tohumu çimlendirme yüzdesini artıracaktır. Toprak ısısının 10-20 derece arasında olması uygundur. Pazı tohumlarını kab içerisinde çimlendireceksiniz taneleri saksının üst kısmına koyun ve üzerine bir santim toprakla örtün. Tohumları fıs fıs ile nemlendirin. Şeffaf bir naylon yardımıyla üzerini kapatınız. Arada bir kontrol ederek toprağı fısfısla nemlendirmeye devam ediniz. Tahmini tohumlarının çimlenmesi 10-15 gün arasındadır.

İlgili: Saksıda semizotu nasıl yetiştirilir?

Pazı tohumları çimlenmeye başladığında şeffaf naylonu kaldırın ve direk güneşten koruyun. Pazı tohumları fide şekline geldiğinde yaklaşık 4-5 cm şeklinde olduğunda bahçenize veya daha büyük bir saksıya aktarabilirsiniz.

Killi, kumlu ve madensel tuzları bol toprakları sever. Yaz aylarında hafif gölgede, diğer zamanlarda da güneşli yerlerde tutmaya özen gösterin. Işık alan kapalı balkonlarda kış boyunca yetiştirebilirsiniz. Toplandıkça, tekrar yapraklanır ve uzun süre ürün vermeye devam eder. Sularken dikkatli olun. Pazı, suyu sevmesine rağmen, aşırı sulama halinde kökleri çürüyebilir. Temmuz ayında tohumları ekip, Kasım ayında ürünleri toplayabilirsiniz. 50 cm aralıklarla ekeceğiniz pazıyı, 2-2,5 ay sonra toplayıp tüketebilirsiniz.

İlgili: Saksıda zeytin ağacı nasıl büyütülür?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.