Beyaz Tutkal İle Yapabileceğiniz 10 Şaşırtıcı Şey

0

Okul çağındaki bir çocuğunuz ya da torununuz yoksa, çevresinde bir şişe beyaz tutkal bulundurmak için pek bir neden yoktur, değil mi? Oysa evinizde bulunacak beyaz tutkal sizin bir çok işinize yarayabilir.

Beyaz tutkalın çok yönlülüğünün anahtarı, farklı durumlarda nasıl davrandığıdır. Bir sıvı olarak, ince, kullanımı kolayca temizlenebilir. Ve kuruduğu zaman bile elastiki olabilir.

Beyaz Tutkalı için 10 Yaygın Kullanım Alanı

1. Kıymıkları çıkarır
Sinir bozucu bir kıymığı parmağınızdan çıkarmak için, alanı beyaz tutkal katmanıyla kaplayın. Tutkalın tamamen kurumasını bekleyin, ardından kurumuş tutkalı cildinizden soyun. Tutkalla birlikte parmağınızdaki kıymık da çıkacaktır.

2. Gömlek Düğmelerini sabitleyin
Gömleklerindeki düğmelerin deliklerine biraz beyaz tutkal sürün. Bu, dikişlerin yıpranmasını önler ve düğmelerinizi daha uzun süre sabit tutar.

İlgili: Japon yapıştırıcı nasıl çıkarılır?

3. Vida Deliklerini Onarma
Bir vidanın deliği zamanla genişleyebilir ve vida her an düşebilir. Küçük bir pamuk perçesine beyaz tutkal sürün ve deliğe sokun. Pamuklu topu gece boyunca kurumaya bırakın ve sabahleyin sertleşecek ve vidayı sabitleyecektir.

4. Ev yapımı Pinatas işçiliği
Geleneksel bir kağıt sanatını uygulamak ve birbirine sabitlemek için beyaz tutkal kullanabilirsiniz.

5. Çivi Deliklerinin Doldurulması
Evinizde bir değişiklik yaptığınızda duvarlarınızda boş delik izleri olabilir. Bunların kötü görüntüsünü kapatmak için deliklere beyaz tutkal sürebilirsiniz. Elinizle duvarları düzeltebilirsiniz. Gerekiyorsa kuruduktan sonra boyayabilirsiniz.

6. Ayakkabı Bağlarını Sabitleyin
Ayakkabı bağlarının uçları zamanla ayrılmaya başlar. Bağcıkların yıpranmasını durdurmak için uçlarına beyaz tutkal sürün ve kurumaya bırakın.

7. Acil İlk Yardım
Kağıt kesiği, şeytan tırnağı, çatlayan tırnak veya başka küçük yaralanmalar olursa ve elinizde herhangi bir bandaj yoksa, bir şişe beyaz tutkal alın! İnce bir tutkal tabakasını yara üzerine sürün ve düzleştirin kurumasını bekleyin.

8. Gözenekleri Temizleyin
Özellikle burun üzerindeki gözenekler sık sık siyah noktalar haline gelir. Gözenekleri temizlemek zor olabilir. Burun üzerine küçük bir miktar tutkal sürün ve yayın. Tamamen kuruduktan sonra tutkalı çekin, burun üzerindeki siyah noktalar tutkalla birlikte çıkacaktır.

İlgili: Doğal yapıştırıcı temizleyicisi tarifi

9. Flubber Yapımı
Beyaz tutkal kullanan çocuklar için aşırı duygusal, sümüksü bir oyuncak yapabilirsiniz.

10. Çatlak Desen Oluşturun
Bir DIY projesi ile mükemmel vintage görünüm elde etmek zor, ancak beyaz tutkal kullanmak onu kolaylaştırıyor! Beyaz tutkal, özel malzemeler için bir servet harcamadan harika görünen “çatlak” bir yüzey oluşturmaya yardımcı olur.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.