Bir Sabun Kalıbı Kullanmak İçin 14 Alışılmadık Yöntem

0

Günümüzde kalıp sabunlar yerini sıvı sabunlara bıraksa da, hala kalıp sabunları kullanmak için pek çok neden var. Kalıp sabunlar elleri yıkamaktan çok daha fazlasını yapabilir.

İşte kalıp sabunları kullanabileceğiniz 14 farklı yer:

1. Böcek ısırıkları için
Sivrisinek gibi böcek ısırıklarının neden olduğu kaşıntıyı geçirmek için, kalıp sabunu hafif nemlendirin ve kaşıntılı alana sürün.

2. Gıcırtılı kapılar için
Gıcırdayan kapılar ve çekmecelerin menteşe ya da raylarına kuru sabunu sürün. Gıcırtının geçtiğini göreceksiniz.

3. Buğulanmayı önlemek için
Banyoda sıcak su nedeniyle aynaların buğulanmasını sabun ile önleyebilirsiniz. Aynaya sabun sürün ve kuru bir bezle silin.

4. Sıkışan fermuarlar için
Giysinizin fermuarı sıkıştıysa, fermuar boyunca kuru sabun sürün. Bu fermuarın kolaylıkla hareket etmesini sağlayacaktır.

5. Kötü kokuyu gidermek için
Bir kalıp sabunu dolabınıza, çekmecelerinize veya istediğiniz herhangi bir noktaya koyarak, güzel kokmalarını sağlayabilirsiniz.

6. Lekeleri gidermek için
Kıyafetlerinizde leke oluştuğunda hemen yıkamanız mümkün değilse, lekenin üzerine kuru sabun sürün ve o şekilde bekletin. Sabun lekenin kıyafete işlemesini engeller ve yıkandığında lekenin tamamen çıkmasını sağlar.

7. Bahçeden böcekleri uzak tutmak için
Sabunu parçalara ayırıp bahçenizin farklı noktalarına bırakın. Bu böcekleri bahçenizden uzak tutmanıza yardımcı olur.

8. Ayakkabıları yumuşatmak için
Ayakkabınızın derisi sert olduğu için ayaklarınızda yara yapıyorsa, yaraya neden olan yerlere kuru sabun sürün. Sabun sert deriyi yumuşatır.

9. Bacak krampları için
Kulağa bir şehir efsanesi gibi gelse de, gece kramplarını önlemek için çarşafınızın arasına bir kalıp sabun koyun. Krampların geçmesinde etkilidir.

10. Ahşap veya kumaşı işaretlemek için
Kumaş ya da ahşap herhangi bir şey keseceğinizde, kesmek istediğiniz alanı işaretlemek için tebeşir yerine sabun kalıbı kullanabilirsiniz.

11. Tırnaklarınızı temiz tutmak için
Çıplak ellerle bahçede toprakla uğraşmayı seviyor olabilirsiniz, ancak sonrasında tırnak içlerinden toprağı temizlemek pek kolay değildir. Bu ipucu tırnaklarınızı temiz tutmaya yardımcı olacaktır. Toprakla uğraşmaya başlamadan önce, tırnaklarınızı sabuna batırın. Tırnak içleri sabunla dolar ve tırnak içlerine kirin dolmasını engeller. Sonrasında tırnaklarınızı temizlemek daha kolay olur.

12. Delikleri kapatmak için
Duvarlarınızda çiviler nedeniyle oluşan delikleri kapatmak için, deliklere biraz sabun sürün. Duvarınızın beyaz dışında farklı bir renkse, sabunun rengini ona göre seçebilirsiniz.

13. Sıvı sabun yapmak için
Sıvı el sabunu yapmak için, kalıp sabunu rendeleyip su ekleyin ve sabunu eritin. Soğuduktan sonra Hindistan cevizi sütü veya biraz nemlendirici losyon da ekleyebilirsiniz. Sıvı sabununuz hazır!

14. Mobilyadan evcil hayvanları uzak tutmak için
Evcil hayvanlarınız sandalye, masa gibi ahşap mobilyaları kemirmeyi seviyorsa, bu alanlara biraz sabun sürün. Hayvanlar sabunun tadı ve kokusundan hoşlanmazlar.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.