Boş Şişeleri Nasıl Kesebilirsiniz?

0

Boş şişeleri geri dönüşüm kutularına atarak yeniden kullanılması için bir fırsat daha verebilirsiniz. Ya da şeklini beğendiğiniz bir şişeyi evinizde dekoratif bir eşya haline getirebilirsiniz. Bunun için önce şişenin kesilmesi gerekmektedir. Bu yazıda size boş şişeleri kullanımınıza uygun olarak nasıl kesebileceğinizi anlatacağız.

Şişeleri kesmek için gerekli malzemeler:How to Cut Wine Bottles - Materials

  • Bir cam kesicisi
  • Boş bir şişe
  • Mumu
  • Gözlük (Gözlerinizi korumanız için)

 

 

Önce kullanacağınız ve dekoratif bir eşya yapacağınız şişenin üzerindeki etiketi çıkarın. Bunun için şişeyi sabunlu sıcak suyun içine oturtmanız yeterli olacaktır. Yaklaşık 20 dakika boyunca şişenin etiketli kısmı sıcak suyun içinde beklesin. Tek bir hareketle etiketi kolaylıkla sökeceksiniz.

Cam iyi bir iletken değildir. Geç ısınır ve geç soğur. Sıcak bir fırının içinde çıkan tabağı soğuk suyun altına tutarsanız kırılır. Bunun nedeni değişime hızlı ayak uyduramamasıdır.

How to Cut Wine Bottles - Scoring Glass

1. Çizin

Yapmanız gereken ilk şey şişenin nereden kesileceğine karar vermeniz ve cam keseceği ile kesilecek bölgeyi cizmeniz. Bunun için cam kesici bir bıcak veya matkap alabilirsiniz. Çok pahalı aletler değiller. Keseceğiniz bölgenin düz olması için elinizi mümkün olduğunca sabit tutun.

2. Isıtın

Kesilecek bölgenin birbirinden ayrılması için ısıtma yöntemini kullanacağız. Bir mumu yakın ve şişenin kesilecek bölümünü çevirerek mum sıcaklığında iyice ısıtın. Bu işlem 10 dakikanızı alabilir.

3. Soğutun

How to Cut Wine Bottles - Cold Water

Isınan şişenizi şimdi de soğukmanız gerekiyor. Bunun için musluğu açın ve soğuk suyun altına tutun. Şişenin soğuması 7-10 dakınanızı alır. Kesinlikle buzlu suyun içine koymayın. Şişeniz tuzla buz olacaktır.

4. Kesilen kısmı ayırın

How to Cut Wine Bottles - Cut Wine Bottle

Şişenin soğudundan emin olduktan sonra kesilen kısmı elinizle ikiye ayırabilirsiniz. Şişenin ikiye ayrılan bölümlerinde biraz tırtıklar olabilir. Bu bölümleri de cam kesme aletiyle düzeltebilirsiniz. Ardından zımpara yaparak, hiçbir kesilen bölümün kesinlikle zararsız olduğuna emin olun. Artık kestiğiniz şişenizi istediğiniz gibi dekoratif amaçlı kullanabilirsiniz.

How to Cut Wine Bottles - Candle Covers


Paylaş.

About Author

Comments are closed.