Çilekleri Neden Sirkede Bekletmelisiniz

0

Çileklerin en güzel ve lezzetli olduğu dönemdeyiz. Evimize bol miktarda alıyoruz ancak hemen tüketmezsek kısa sürede bozulmaya başlar. Ancak vereceğimiz yöntem ile çileğin ömrünü uzatabilirsiniz.

Genellikle çileği üç gün boyunca taze tutabilirsiniz. Büyük, temiz bir tabağa koyulması tercih edilir, böylelikle meyveler birbirini çürütemez. Çilek turşusu nasıl yapılır? Faydaları nelerdir?

Sirke
Yeni satın aldığınız çilekleri buzdolabında bekletmeden önce sirkeli su kabına batırmanın, çok daha uzun süre taze kalmalarını sağlar. Deney, meyvelerin satın alındıktan sonra günler hatta haftalar boyunca taze kalacağını gösterdi. Küçük çileklerin daha büyük olanlardan daha tatlı olduğunu biliyor muydunuz? Her zaman büyük çileklerin daha lezzetli ve daha iyi görünür.

Yöntem
Çok kolay ve çoğu zaten mutfak dolabınızda olan birkaç şeye ihtiyacınız olacak. Beyaz sirke kullandığınızdan emin olun! Çilek yapraklarının sağlık faydalarını biliyor musunuz?

Neye ihtiyacınız var?
Beyaz sirke
Su
Geniş kase
Kağıt havlu
Süzgeç

Bu nasıl çalışır?
Kaseyi alın ve yarım bardak beyaz sirke ve bir bardak su ile doldurun.
Çilekleri bu karışıma ekleyin ve birkaç dakika bekletin. Sirke, küf sporlarının ve bakterilerin çilekten ayrılmasını sağlayacaktır. Bu küf sporları, çileklerin bu kadar çabuk yumuşak ve küflenmelerine neden olur. Su, bu küf sporlarının gevşemesi nedeniyle oldukça hızlı bir şekilde renk değiştirir. Çilek yemeniz için 8 neden
Kevgirin altına bir kağıt havlu yerleştirin. Çilekleri kaseden çıkarın ve kevgir içine koyun. Tamamen kurumasını bekleyin.
Buzdolabınıza temiz bir kağıt havlu koyun ve ardından çilekleri oraya koyun.
Çok daha uzun süre taze kalacaklar! Merak etmeyin, bu yöntemi kullandıktan sonra çilekte kesinlikle sirke sebebiyle ekşi tat olmaz. Çilek tüm lezzetini korur.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.