Çim Adam Yapımı

0

Artık çocuklar için binlerce farklı oyuncak çeşidi var ancak ne hikmetse çocukların ilgisini çekmekte oldukça başarısızlar. Siz de bu konudan yana dert yanıyorsanız, eski usul oldukça tatlı oyuncaklardan birisi olan, çocukların emek verip sabretmesini onlara öğretecek ve oldukça da eğitici olan çim adamlardan yardım alabilirsiniz. Çim adamın nasıl yapıldığını unuttuysanız diye biz de kısaca tekrar hatırlatalım dedik.

Malzemeler

* 1 tane ince naylon kadın çorabı

* Çim tohumu

* Talaş

Tahta parçası olmaması için elemekte yarar vardır.

Süslemek için;

Düğme, keçeli kalem, kumaş, kurdele, spagetti makarna vs.

Yapılışı

Çim adamımızın büyüklüğüne göre, ayak kısmından itibaren istenilen bir yerden çorabımızı keseceğiz. Ortalama 20-25 santimetre uzunlukta bir parça işimizi rahatlıkla görecektir. Çorabımızı kestikten sonra ayak kısmına, yani en dibe çim tohumları ile birlikte çok az miktarda talaşı karıştırıp dökeceğiz. Üzerini ise tamamen talaşla dolduracağız ve düğüm yapıp çorabımızı bağlayacağız. Çim adamımız aslında saçlarını uzatabilecek kıvama geldi bile.

Tohumlar yukarında kalacak şekilde çim adamımızı bir tabağın üzerine koyup, düğmelerle, kurdelelerle ya da keçeli kalemlerle gözlerini, ağzını ve kulaklarını kendi istediğimiz şekilde yapacağız. Çim adamımıza zevkimize göre bir şekil verdiysek, artık tek yapmamız gereken çim adamımızın bakımını yapmak.

Çim Adam Bakımı

* Çim adamımızı yapar yapmaz ilk suyunu vereceğiz ve bundan sonra da sabah-akşam olmak üzere günde iki kez sulamaya özen göstereceğiz.

* Çok soğuk ve çok sıcak zamanlarda çim adamımızı dışarıya koymayacağız.

* Saçları çıktıktan sonra, mümkünse sabah saatlerinde güneşe çıkaracağız ki, saçları daha parlak olsun. Öğlen saatlerinde ise güneşten yanmasınlar diye birkaç saat dışarıda tutup geri içeriye alacağız. Havalar çok soğuksa hiç dışarı çıkarmadan pencere kenarından güneşe bakması yeterli olacaktır.

* Saçlarını ne çok fazla keseceğiz, ne de çok uzamasına izin vereceğiz. İki durumda da saçları sararıp solabilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.