Elmanın 9 Şaşırtıcı Alternatif Kullanımı

0

“Her gün bir elma, doktordan uzak tutar” diye bir söz vardır. Elma, lif, vitamin ve antioksidan açısından zengin, çok sağlıklı bir meyvedir. Lezzetli ve sağlıklı bir meyve olmasının yanı sıra, elmanın belki de hiç bilmediğiniz farklı kullanımları da vardır.

Elmayı günlük hayatınızda farklı nerelerde kullanabilirsiniz?

1. Yüz maskesi
Meyve asitleri, cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Meyve asitleri açısından zengin bir yüz maskesi hazırlamak için, elma, portakal, üzüm ve çileği püre haline getirerek karıştırın. Maskeyi yüzünüze uygulayın ve 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayın.

2. Alerji
Elma, doğal bir ilaçtır. Araştırmalar, elmanın akciğerleri koruduğunu, astım ve solunum alerjisi olanlara yardımcı olmak için yararlı maddeler içerdiğini ortaya koymuştur.

3. Migren
Migren için doğal bir ilaç arıyorsanız, yeşil elma size yardımcı olabilir. Yeşil elmayı koklamak, ağrıyı hafifletmeye ve zamanla ağrı süresini kısaltmaya yardımcı olur.

4. Meyvelerin olgunlaşması
Elma, diğer meyvelerin olgunlaşma süresini hızlandırır. Muz, avokado gibi meyveleri hızlı olgunlaştırmak için, bu meyvelerin yanına elma yerleştirin. Elmanın yaydığı gaz, meyvelerin hızlı olgunlaşmasını sağlar.

5. Doğal tatlandırıcı
Olgun ve tatlı elmayı, kek ve kurabiyelere ekleyerek, kullanacağınız şeker miktarını azaltabilirsiniz. Ayrıca yoğurt veya müsliyi tatlandırmak için de kullanışlıdır.

6. Ev kokusu
Evinize hoş bir koku vermek için de elma kullanabilirsiniz. Dilimlenmiş ve kurutulmuş elmaları, kurutulmuş lavanta çiçekleri, gül yaprakları, karanfil, yıldız anason ve tarçın ile birleştirebilir ve doğal bir ev kokusu hazırlayabilirsiniz.

7. Hayvanlar
Köpekler, genellikle elmaları severler. Onlara bir ödül olarak elma verebilirsiniz.

8. Resim kalıpları
Yarım bir elmaya şekiller çizerek, çocuklarınızla boyama yapabilirsiniz. Benzer kalıpları patates kullanarak da yapabilirsiniz.

9. Gıdaları koruma
Evde yaptığınız keklerin kurumalarını önlemek ve uzun süre yumuşak kalmalarını sağlamak için, kekin yanına bir elma yerleştirin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.