Eski Şişelerdeki Yağ, Etiket ve Kokular Nasıl Çıkarılır?

0

Evinizde bulunan kavanoz ve şişelerde daha önce bulunan yiyeceklerin kokuları, yağı veya etiketleri bulunur. Bazın bunları çıkarmak çok kolay olmaz. Bu yazımızda size şişelerde bulunan yağ, koku ve etiketleri nasıl kolay bir şekilde çıkarabileceğinizi ele aldık.

Etiketleri ve inatçı yapışkanı çıkarın

Küçük bir kapta 1/4 bardak bitkisel yağ ile 1/4 bardak karbonatı ekleyin. Güzel bir macun elde edinceye kadar karıştırın, sonra karışımı kapalı bir kavanozun içine koyun. Her zaman kullanabilirsiniz.

Kullanmak için:
Kavanozu yaklaşık bir saat sıcak, sabunlu suyla ıslatın. Parmaklarınızı kullanarak, etiketi kavanozdan olabildiğince çıkarın. Kağıt kolayca çıkmazsa, sünger veya bulaşık teli ile ovalamayı deneyin.
Etiketin çoğundan kurtulduktan sonra, hazırladığınızmacunu ince bir tabaka olarak sürün. Yaklaşık 30 dakika dinlendirin. Yapıştırıcıyı bir sünger veya bulaşık teli ile ovalayın, ardından kavanoz sabun ve suyla yıkayın.

İlgili: Boş şişelerden vitray yapın

2. Sterilize edin ve kokulardan kurtulun
İnatçı kokulardan kurtulmak için, kavanozu güneşte dışarıda bırakın ve bir veya iki gün orada bırakın. Koku tamamen geçmediyse, kavanozun içine sirke dökün ve birkaç saat bekleyin. Durulayın ve koku gidene kadar tekrarlayın.

Düz sirke ile durulama, kavanozlarınızı sterilize etmeye de yardımcı olur, böylece bunları yiyecek veya banyo ürünlerini saklamak için kullanabilirsiniz.

İlgili: Şişeleri temizlemek için tablet yapın

3. Yağ ve lekelerden kurtulun
Şişe, yağı depolamak için kullanılmışsa veya bazı maddeleri çıkarmak zorsa, büyük silahları çıkarmanız gerekir. İlk önce, şişeden mümkün olduğu kadar yağı boşaltın. Daha sonra 1 çorba kaşığı bulaşık deterjanı ve 1/2 su bardağı sıcak su ile küçük bir kapta karıştırın. 2 yemek kaşığı beyaz sirke ile karıştırın.

Çözeltiyi şişeye dökün. Eğer varsa, şişenin içini ovalamak için bir şişe fırçası kullanın. Dar bir fırçanız yoksa, şişeyi kapatın ve içindeki yağı çıkarmak için 30 saniye boyunca çalkalayın. İyice durulayın.

İlgili: Cam şişe temizlemenin en kolay yolu


Share.

About Author

Comments are closed.