Ev Ve Ofisler İçin Dekoratif Kara Tahta Yapımı

0

Dekoratif ürünler her daim evleri güzelleştirmişlerdir. Dekoratif ürünlere olan ilgi her geçen gün artarken sektör de talebi karşılamak için her geçen gün kendini yenilemektedir. Özellikle büyük yapı marketlerinde çok güzel dekoratif ürünler bulunabilir. Ancak bu ürünlerin hiç biri el emeği ile yapılanlar kadar manidar olmayacaktır. Son zamanlarda birçok kişi de bunun farkına varmış olacak ki hazır bir dekoratif ürün almaktansa dokunarak hayal gücünü yansıtarak evlerini güzelleştirmenin yollarını aramaktadırlar. Böyle ilgisi olanlar için birçok alternatif vardır. Evine şıklık katarken bir yandan da kullanışlı bir şey ortaya çıkarmak isteyenlerin yeni gözdesi dekoratif kara tahtalardır. Şüphesiz kimse daha önce okullarda eğitim için kullanılan tahtaların biraz küçülerek evlere misafir olacağını düşünmemiştir. Ancak dekoratif tahtalar çok sevildi ve yapımı da oldukça kolay. Evlerinde kullanışlı bir farklılık yapmak isteyenlere dekoratif kara tahta yapmak hiç de zor değildir.

Malzemeler

  • İstenilen boyutta ve şekilde mdf tahtadan bir obje
  • Zımpara
  • Fırça
  • Kara tahta boyası
  • Boyayı koymak için bir kap
  • Boyayı inceltmek için az miktarda su

Yapım Süreci

Kullanılacak olan dekoratif tahtanın boyutu ve şekli tamamen zevke kalmıştır. Tahta objenin yüzeyi zımparalanır. Bu işlemi yapmanın sebebi boyama esnasında her hangi bir pürüzlü yüzeyin kalmamasını sağlamaktır. Pürüzlü yüzey iyi boyanmayacağı için bu işleme dikkat edilmelidir.

Öncelikle iyice karışması için boya çalkalanır. Kaba boyanın bir kısmı alınır. İçine boyayı inceltmek için az miktarda su ilave edilir. Boya su ile inceltildiğinde işlem daha kolay olacaktır. Daha sonra boya fırça yardımıyla tahta objeye uygulanır. Boyanmamış hiçbir yer kalmayıncaya kadar işlem devam eder.

Boya kuruyana kadar bekletilir. Genelde 2 saatlik bir süre boyanın kuruması için yeterli olmaktadır. Daha sonra bir kat daha boya sürülür. Boyanın kuruması beklendikten sonra dekoratif tahta kullanıma hazırdır.

Rengârenk tebeşirlerle yazı yazmanın mümkün olduğu dekoratif tahtalar gerek evlere gerekirse ofislere renklilik katacaktır.

Dekoratif Kara Tahta Kullanım Fikirleri:

  • Hatırlatma Panosu Hazırlanan dekoratif tahta evde ya da ofiste kolay görünen bir yere asılırsa sürekli göz önünde olacaktır. Bir tebeşir yardımıyla üzerine hatırlanması gerekenler ve önemli notlar yazılarak bir hatırlatıcı görevi görmesi sağlanabilir.
  • Günün Menüsü

Şimdiden bazı restoranlarda rastlanan bir uygulamadır. Kolayca yazılıp silinmesinin yanında şık bir görüntüye sahip olan kara tahtalara günün menüsü yazılabilir. İlle de bir restoran önü için değil evin mutfağındaki küçük bir dekoratif tahtaya yazılan günün menüsü ev halkına oldukça şirin gelecektir.

  • Dekoratif Alan Yapımı

Biraz daha büyük boyutlarda boyana kara tahtaya yazılar yazıp şekiller çizilebilir. Tahtanın üstüne saksı gibi objeler yerleştirilip renkli tebeşirlerle resimler çizilirse çok şık ve farklı bir dekorasyon yapılmış olacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.