Ev Yapımı El Dezenfektanı

0

El hijyeni enfeksiyonlardan korunmak ve sağlıklı kalmak için çok önemlidir. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) ellerin 20 saniye boyunca akan su ve sabunla yıkanması gerektiğini belirtiyor. Akan su ve sabun mevcut değilse,  alkol bazlı el dezenfektanı en iyi alternatiftir.

Ancak piyasada satılan el dezenfektanlarına son zamanlarda tepki oluşmuştur. El dezenfektanlarının içerdiği toksiklerin yarardan çok zarar getirdiği iddia ediliyor. Bu tartışmalar sürerken biz sizlere ev yapımı, kimyasal bulunmayan, ellerinizi dezenfekte edecek bir ürünün tarifini vereceğiz.

Ev yapımı dezenfektanda kullanılan alkol etkili mikropları öldürür. E vitamini yağı alkol sebebiyle sertleşen ellerinizi nemlendirir. İsterseniz E vitamini yerine gliserin de kullanabilirsiniz.

İlgili: Cep telefonunuzu dezenfekte etmek için sprey tarifi

Aloe vera jel son derece etkili bir antibakteriyel ajandır ve aynı zamanda cildinizi nemlendirir.

Çay ağacı, tarçın, karanfil, biberiye ve okaliptüs esansiyel yağlarının tümü etkili antibakteriyel ajanlardır. Ayrıca  serinletici koku verir.

Çay ağacı yağı Antimikrobiyal Kemoterapi Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre, ilaca bile dirençli bakterileri öldürerek yok ediyor.

Tarçın, karanfil ve biberiye uçucu yağlar BMC Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp dergisinin çalışmalarına göre güçlü bakterilere karşı etkilidir.

İlgili: Doğal dezenfektan mendil tarifi

İhtiyacınız olacak malzemeler

Karıştırma kabı

Bardak ve kaşık ölçüm

Orta boy sprey şişe

Huni

Arıtılmış su

Alkol

Aloe vera jel

E vitamini yağı

Çay ağacı uçucu yağlar

Tarçın uçucu yağı

Karanfil esansiyel yağı

Biberiye uçucu yağı

Okaliptüs esansiyel yağı

İlgili: Ev dezenfektanını kendiniz hazırlayabilirsiniz

Yapılışı:

Damıtılmış 1 fincan su içine 2 yemek kaşığı alkol ekleyin. Bu karışımın içine 1 çorba kaşığı aleo vera jel, yarım çay kaşığı E vitamini yağı, 10 damla çay ağaçı yağı, 10 damla tarçın yağı, 5 damla karanfil, biberiye ve okaliptüs yağını ekleyin.

Çay ağaçı yağı, tarçın yağı, karanfil, biberiye ve okaliptüs yağlarından hepsini ya da bir kaçını kendi zevkinize göre kullanabilirsiniz.

Bu malzemelerin tümünü karıştırın. Sonra bir huni ile sprey şişesinin içine koyun ve sallayın.

İşte hiçbir risk taşımayan ve gayet etkili el dezenfektanınız hazırdır. Şimdi ellerinize sıkarak rahatlıkla kullanabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.