Ev Yapımı Toz Çamaşır Deterjanı (Sabunsuz ve Boraksız)

0

Kendi ev yapımı toz deterjanı üretmeniz için iki nedeni var. Birincisi evdeki kimyasalları ve sentetik kokuların kullanımını azaltmak, ikincisi parasal anlamda tasarruf yapmak.

Ev Yapımı Toz Çamaşır Deterjanı

Sodyum karbonat
Çamaşır sodası yüksek alkalilik, yağın çıkarılması, suyun yumuşatılmasına ve yüzeylerin dezenfekte edilmesine yardımcı olur.

Sodyum bikarbonat

Karbonat tozu olarak da bilinen sodyum bikarbonat kokuları giderir, deterjan performansını arttırır ve kumaşı yumuşatır.

Magnezyum sülfat
Epsom tuzu olarak da bilinen magnezyum sülfat ıslatıcı bir maddedir ve yumuşatıcı olarak işlev görür. Aynı zamanda suyu sertleştirir, bu nedenle eğer suyunuzda sert ise çamaşırların her bir yüküne 1/2 fincan saf beyaz sirke ekleyin.

Deniz tuzu
Deniz tuzu yumuşatıcı olarak işlev görür, solmayı önler ve bazı lekeleri çıkarmaya yardımcı olur.

Esansiyel yağlar
Esansiyel Yağlar, ev yapımı toz deterjanda isteğe bağlıdır, ancak zararlı koku kullanmadan çamaşırlara hoş bir koku ekler. Özellikle taze limon kokusunu sevebilirsiniz

Gerekli olan malzemeler
2 bardak yıkama sodası
2 su bardağı karbonat tozu
2/3 su bardağı epsom tuzu
3 yemek kaşığı deniz tuzu
10 – 20 damla tercih edilen esansiyel yağı (isteğe bağlı)

Yapılışı
1. Tüm malzemeleri birlikte karıştırın ve kapalı bir cam kavanozda saklayın.
2. Yük başına 1 çorba kaşığı kullanın. Giysiler özellikle kirliyse bir çorba kaşığı daha ekleyin. Çamaşır tozunu önce çamaşır makinenize ekleyin ve çamaşır eklemeden önce çözülmesine izin verin.
3. Koku kontrolü için ya da suyunuz çok sertse 1/2 fincan beyaz sirke ekleyin.

Temiz Çamaşır için İpuçları
Çamaşırlarınızı beyazlar, renkliler ve inceliklerine göre ayırın.

Önce çamaşır tozunu çamaşır makinenize ekleyin ve çözünmesine izin verin. Sonra kirli çamaşırlarınızı ekleyin. Giysilerle fazla doldurmayın, aksi halde temizlenmeleri için alan bulamazlar.

Kullandığınız su sert ise makinaya 1/2 fincan saf beyaz sirke ekleyin. Aynı zamanda kokuların giderilmesine de yardımcı olacaktır.

Su sıcaklığı önemlidir. Etiket soğuk su belirtmiyorsa, daha iyi temizleme sonuçları için ılık suda yıkayın. Daha temiz beyazlar için ya da evde birisi hastalanmışsa sıcak su kullanın.


Share.

About Author

Comments are closed.