Altınınız Gerçek Mi, Sahte Mi? Test Edin

0

Altın, çeşitli renkler ve farklı incelik seviyeleri bulunan değerli bir metaldir. Bir mücevher parçasının veya başka bir nesnenin değeri, kaplama veya saf altın olup olmadığına bağlıdır. Metal bir nesnenin kalitesini tanımlamak için yüzeye yakından bakın. Hala emin değilseniz, sirke uygulaması gibi daha ayrıntılı testlere geçin.

İşte altını anmak için yapılacak testler

Damgasını arayın
Altın genellikle türünü belirten bir işaret ile damgalanır. Ayar denilen damgalar parçanın altın kaplama değil, saf altın olduğunu gösterir.

Parçanın kenarlarında solma var mı?
Parlak bir ışığı veya lambayı açın. Parçayı lambanın ışığına yakın tutun. Özellikle tüm kenarları inceleyebilmeniz için elinizle döndürün. Altının kenarlarında soluk veya yıpranmış göründüğünü görürseniz altın değildir. Kaplamalarda solmalar meydana gelir. Kararan altınları temizlemenin en pratik yolu

Parçanın yüzeyinde lekelenmeye dikkat edin
Parçayı parlak bir ışık altında tuttuğunuzda üzerinde herhangi bir yerde beyaz veya kırmızı lekeler görüyor musunuz? Noktalar çok küçük ve görülmesi zor olabilir. Bu yüzden parçayı parlak bir ışık altında ve belki de büyüteçle incelemek önemlidir. Bu noktalar, altın kaplamanın alttaki metalin aşındığını gösterir.

Altın maddeye mıknatıs yaklaştırın
Parçanın hemen üzerinde bir mıknatıs tutun. Mıknatısı, öğenin yüzeyine neredeyse dokunana kadar indirin. Mıknatıs çekilir veya aşağı çekilirmiş gibi hissederseniz, madde saf değildir. Maddedeki diğer metaller, nikel gibi, mıknatısa cevap veriyor. Demir içermediği için saf bir altın parça mıknatısı çekmez.

Yüzeye biraz sirke sürün ve bir renk değişimi arayın
Bir damlalık alın ve beyaz sirke ile doldurun. Metal parçayı elinizde sıkıca tutun veya bir masaya koyun. Nesneye birkaç damla sirke damlatın. Damlalar metalin rengini değiştirirse, o zaman saf altın değildir. Renk aynı kalırsa, o zaman saf altındır.

Altını bir kuyumcu taşına sürün
Siyah bir kuyumcu taşını masanın üzerine yerleştirin. Altın parçanızı elinizde sıkıca tutun. Bir işareti bırakmak için taşın üzerine sürtün. Taş üzerinde bıraktığı iz renkli ve katı ise, o zaman parça saftır. Eğer bir çizgi yoksa veya sadece soluk olan bir parça varsa, o zaman parça muhtemelen kaplama altındır.

Mücevherlerinize zarar verme riski taşıdığınız için bu yönteme dikkat edin. Mutlaka doğru taş üzerine sürtün. En etkili ve doğal mücevher temizleyicisi

Altını bir seramik tabakın üzerine sürtün
Tezgah veya masanın üzerine sırsız seramik tabak koyun. Altın eşyayı elinizde tutun ve seramek tabak içine sürtün. Herhangi bir çizginin oluşup oluşmadığına bakın. Siyah bir çizgi, öğenin altın olmadığını veya kaplandığını gösterir.

Altını sıvı fondöten ile test edin
Elinizin üstünü ince bir şekilde sıvı fondöten ile kaplayın. Fondöten kuruyana kadar bekleyin. Metal parçanıza fondötene basın ve sürtün. Otantik saf altın, bir çizgi bırakacaktır. Bir çizgi görmüyorsanız, nesne kaplama veya başka bir metaldir.


Share.

About Author

Comments are closed.