Evde Arap Sabunu Nasıl Yapılır?

0

Arap Sabunu, çok eskiden beri kullanılmaktadır. Eskiden arap sabunu bitkisel veya hayvansal yağlardan üretilirken günümüzde atık yağlardan üretildiği belirtiliyor. isterseniz siz de evinizde temizlik, çamaşır, bulaşık ve hatta saçlarınız için bile arap sabunu yapabilir ve kullanabilirsiniz.

Arap sabunu nasıl yapılır?

Malzemeler:
2 litre Bitkisel veya hayvansal yağ
750 ml içme suyu
250 ml potasyum hidroksit

Hazırlanışı: Suyun içerisine potasyum hidroksiti koyun ve üzerine yağı ekleyin. Daha sonra bu karışım 90 derece sıcaklıkta sabun olana kadar kaynatın. İlgili: Arap sabunu nerelerde kullanılır?

Arap Sabunu Yapmanın Zorlukları

Arap sabunu üretimi çok kolay görünse de birçok zorluğu vardır. Sabunlaşma sıcaklığını ve noktasını iyi tespit etmek gerekir. Ayrıca karışımın içerinde yağ asidinin kalmaması gerekiyor. Sabunun içerisine fazla potasyum hidroksit eklememek gerekir. Potasyum hidroksitin fazlası arap sabunu içerisinde kalır ve sabunu negatif yönde etkiler. Karışım içerisine eklenecek yağ miktarı ve türü potasyum hidroksitin miktarını da değiştirir. Ay çiçeği yağı kullanılacaksa yağın %30 u kadar potasyum hidroksit ilave edilmelidir ve sabun bu oranda elde edilmeli. Arap sabunu elde edildikten sonra kalıpların içerisinde soğumaya bırakılmalıdır.

Geçmişte ve gelecekte doğal ve bitkisel bir temizlik malzemesi olup hayatın tamamında her türlü temizlik için kullanılabilmektedir. Hem güvenli hem de çevreci bir özelliğe sahip olan bu sabun içerisinde kimyasal ve kanserojen maddeler bulunmadığından sağlıklı bir üründür. Uzmanlar arap sabununda insan sağlığına zararlı herhangi bir bulguya rastlanmadığını belirtilmektedir. Temizlikte Çamaşır Suyu Yerine Ne Kullanılabilir?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.