Evde Ponpon Yapımı

0

Ponpon kelime anlamı olarak yuvarlak püskül manasına gelir. Eskiden sadece örgü işlerini güzelleştirmek adına kullanılan ponponlar günümüzde birçok aksesuarın; ev eşyalarını, çantaların, kırlentlerin, yatak örtülerinin hatta takı malzemelerinin bile bir köşesinden bize merhaba demektedir. İstediğiniz her eşyayı hayal gücünüzün sınırlarının yettiği sürece ponponlarla süslemeniz mümkündür. Hazır olarak paketlenmiş satın alabileceğiniz birçok ponpon alternatifi vardır. Ancak ponpon yapımı oldukça basit ve keyifli zaman geçirmenizi sağlayacak bir aktivite olduğundan, evde kendi ponponunuzu hazırlamanız böylelikle de bir köşede duran o kalmış ip parçalarını en verimli şekilde değerlendirmeniz mümkündür.

Ponpon Yapmak İçin Nelere İhtiyaç Vardır?

Ponpon yapmak için kullanacağınız ipin cinsi tamamen size kalmıştır, hemen her iplikten ponpon yapılabilmesi mümkündür. İpiniz çok kısa olmadığı sürece, ponpon yapımı artan iplikleri değerlendirmek için de iyi bir seçenektir. İp dışında yanınıza almanı gereken materyallerin başında iyi kesen bir makas gelir. Aslına bakılırsa, hiçbir yardımcı kullanmadan da ponpon yapmak mümkündür ancak işinizi kolaylaştırmak adına; bir çataldan veya küçük bir esans şişesinden de yardım almanız mümkündür.

Parmak İle Nasıl Ponpon Yapılır?

Öncelikle ne boyutta bir ponpon istediğinize karar vermeniz gereklidir. Buna göre, işaret parmağınızı ve orta parmağınızı kullanabilir veya hacmi genişletebilirsiniz. Yapmanız gereken oldukça basit. Yünü veya seçtiğiniz iplik her ne ise iki parmağınızın etrafına dolamaya başlayın. Ne kadar sık sararsanız o kadar yoğun yani dolu dolu bir ponpon elde edeceğinizi unutmayın. Hayalinizde daha salaş, uçuş bir ponpon varsa fazla sarmaktan kaçının. İstediğiniz yoğunluğa ulaştıktan sonra, sargıyı parmaklarınızdan çıkarın ve tam orta yerinden kuvvetli bir şekilde düğümleyin. Düğümün sağlam olması ponponun dağılmaması açısından en önemli adımdır. Bu noktada sarıyı parmağınızdan çıkarmadan bağlamak isterseniz bir arkadaşınızdan da yardım alabilirsiniz. Düğümleme işini tamamladıktan sonra, iki yandan sargıyı keserek açın. Bundan sonrası tamamen hayal gücünüze kalmış, istediğiniz şekilde kırparak ponponunuzu hazırlayabilirsiniz.

Çatal İle Evde Ponpon Yapımı

Çatal ponpon yapımında işinizi kolaylaştıracak bir yardımcı olabilir. Ancak eğer büyük hacimli bir ponpon yapmak istiyorsanız bu çatal ile mümkün olmayacaktır. Çatalın etrafına seçtiğiniz ipi dolamaya başlayın. İstediğiniz kalınlığa gelinceye dek dolama işini devam ettirin. Sonrasında, çatalın ikinci aralığından, sargınıza az önce bahsedildiği gibi sıkı ve açılmayacak bir düğüm atın. Sonrasında sargıyı çataldan çıkarın. İki yanını kesin ve istediğiniz şekle getirene kadar dilediğinizce kırpın.

Şişe İle Ponpon Yapımı

Ponpon yapımında küçük bir şişe de size yardımcı olabilmektedir. Dolama işlemini bu kez istediğiniz boyutta bir şişe üzerinde gerçekleştirebilirsiniz. Şişe hacmi belli bir madde olduğundan daha düzgün bir ponpon elde etmenizi kolaylaştıracak bir yardımcıdır. Şişe etrafına doladığınız sargıyı istediğiniz kalınlığa geldiğinde çıkarıp aynı adımları uygulayabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.