Evde Slime (Yapışmaya Oyun Jeli) Nasıl Yapılır?

0

Türkiye’de son aylarda bir slime çılgınlığı başladı ve hızla yayılarak devam ediyor. Çocuklardan çok yetişkinlerin yeni eğlencesi olan eğlence hamuru slime nedir? Evde kendinizin yapabileceği ve boraksız da tarifi olan slime nasıl yapılır?

SLİME NEDİR?
Slime bir Amerika’lı bir oyuncak şirketi tarafından üretilen oyun hamurudur. Slime maddesinin yapısı yarı yapışkan- yarı akışkandır. 1976 yılında üretilen, toksik olmayan viskozite malzemeden oluşan, yeşil renkli plastik çöp kovasına benzer kutularda satılan oyuncak ürünüdür. İlerleyen yıllarda Slime’nin farklı çeşitleri üretilmiştir.

Bugünlerde ise oyuncak olarak kullanılan slime’nin kendisi başlı başına bir oyun oldu. Slime tutkal, su, boraks birleşimiyle elde edilen, hamurumsu bir eğlence hamurudur.

Rengârenk slime’lerle oyun hamurundan farklı bir eğlence sunuyor. Yapışmayan yapısıyla özellikle çocukların eve bir zarar vermesini engelliyor.

Evde Slime İçin Gerekli Malzemeler:

1 – Bir bardak ılık su
2 – Bir bardakta oda sıcaklığında su
3 – Çay kaşığının ucu ile jellendirici boraks (borax)
4 – Çay kaşığı ucu ile gıda boyası
5 – Su bazlı Polimer K-10 tutkal
6 – Son olarak sim (miktarı kendiniz belirleyiniz)

Slime Yapma Tarifi:

Öncelikle bir su bardağı, ılık suya çay kaşığı ucu ile boraks ve bir çay kaşığı ucu ile gıda boyasını ekleyin. Kıvam alıncaya kadar karıştırın ve kenara alın. Diğer yandan bir kaseyi hazır olan bir bardak su bazlı tutkalı dökün, bunun üzerine ise bir bardak oda sıcaklığındaki suyu ilave edin. Karıştırmaya devam edin. İlk önce hazırladığınız ılık su ve gıda boyasıyla hazırladığı borakslı suyu yavaş yavaş karıştırarak dökün. Kıvam alıncaya kadar karıştırmaya devam edin ve son olarak sim ekleyin.

Hazırladığınız Slime kaba yapışmaz hale geldiğinde olmuş demektir, eğer koyu olursa ılık su ekleyebilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.