Evde Tütsü Yapımı

0

Tütsü, yalnızca rahatlatıcı ve güzel kokular yayan doğal bir materyal değil, birçok toplum ve kültürde önemli bir tamamlayıcı unsurdur. Özellikle meditasyon ve yoga benzeri uygulamalarda vücudun yeterli gevşeme ve rahatlama seviyesine ulaşabilmesi adına yardımcı olarak kullanıldıklarına rastlanmaktadır. Oda parfümleri yerine daha doğal ve rahatlatıcı kokuları evinize taşımak istiyorsanız, sizde tütsülerden yararlanabilirsiniz. Piyasada birçok farklı türüne ulaşabileceğiniz tütsüleri, yapı marketlerden veya aktarlardan edinebileceğiniz gibi evde kendi zevkinize göre seçeceğiniz malzemelerden de kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler de, uygulamanız gereken adımlar da oldukça basittir. Üstelik evde tütsü yapma deneyiminde başarıya ulaştığınız taktirde, arkadaşlarınız için değişik ve güzel bir hediye alternatifiniz oluşmuş olur.

Evde Pratik Tütsü Nasıl Yapılır?

Evinizde rahatlatıcı bir etki ve mistik bir hava yakalamak istiyorsanız, kolayca hazırlayabileceğiniz karışımlarla ev yapımı tütsü elde edebilirsiniz. İhtiyacınız olan maddeler evinizde bulunabilecek seçenekler veya kolayca edinebileceğiniz ürünlerden oluşmaktadır. İşe öncelikle bir marangozdan muhtemelen ücret dahi ödemeden alabileceğiniz bir miktar talaş ile başlayın. Sonrasında etkilerine veya kişisel zevkinize göre seçeceğiniz kurumuş bitkilere ihtiyacınız olacak. Bu bitkileri dilerseniz tek başına, dilerseniz birkaçını karıştırarak kullanabilirsiniz. Yanmaz ve ısı geçirmez bir kase içerisinde kurumuş bitkiler ve talaşı iyice karıştırın ve bir ucundan hafifçe tutuşturun. Evinizin tüm odalarını gezerek kokunun yayılmasını sağlayabilirsiniz.

Çubuk Tütsü Hamuru Nasıl Yapılır?

Daha zoru bir süreç sonucunda ise hazır tütsülerden alışık olduğumuz görüntüyü elde edebilirsiniz. Az miktarda da olsa el becerisi gerektiren bu işlem ilk seferde istediğiniz görüntüyü vermese de zaman içinde başarıya kavuşacaktır. Temelde aynı malzemelerin kullanıldığı bu tütsü yapımında, yine bir miktar talaş veya ağaç kabuğuna ihtiyacınız olacak. Aroma için gerekli olan tercihler ise yine size kalmış. İstediğiniz bitkinin kurumuş yapraklarını kullanabileceğiniz gibi bitki özlü aromaterapi yağlarını da tercih edebilirsiniz. Bu malzemeleri derince bir kaba aldıktan sonra üzerine, aktarlar da veya kapalı çarşıda kolayca bulabileceğiniz reçineyi eklemeniz gerekiyor. Reçine sayesinde karıştırmaya başladığınız malzemeler bir süre sonra kıvamlı bir hamur haline gelecektir.

Çubuk Tütsü Kaplaması Nasıl Yapılır?

Malzemeleriniz karıştırarak kulak memesi kıvamında bir hamur elde ettikten sonra yapmanız gereken ise, uygun kalınlıkta bir çubuk üzerine hamuru eliniz ile yaydırmak. Bu işlem için en ideal seçenek tahta çöp şişlerdir. Düzgün şekilleri ve homojen olmaları ile işinizi oldukça kolaylaştırırlar. Ancak tamamen doğal bir çalışma yapmak istiyorsanız, bu noktada doğadan toplayacağınız ince dallardan da faydalanabilirsiniz. Dalların veya çöp şişin etrafına hazırladığınız hamuru sarın. Uç kısmında küçük bir noktayı boş bırakın ve burayı yakmak için kullanın.

Mum Kullanarak Evde Tütsü Yapımı

Bir diğer alternatif tütsü seçeneği ise mum kullanarak yapılanlar. Oldukça basit ancak işlevsel bir mekanizma ile bu işlemi uygulayabilirsiniz. Bu iş için kullanabileceğiniz en uygun alet ise fondü kaseleridir. Kase içerisine istediğiniz yağlardan oluşan bir karışım hazırladıktan sonra, alta koyacağınız mum ile uçucu yağların kokusunun tüm evinize veya odanıza yayılmasını kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Oldukça etkili olan bu yöntem ile dakikalar içinde doğal bir tütsüye kavuşmuş olursunuz.

Meyvelerden Evde Tütsü Yapımı

Evde tütsü yaparken kullanabileceğiniz tek malzeme doğal ot ve bitkiler değildir. Birçok meyvenin aroması da hem güzel bir kokuya sahiptir hem de üzerinizde rahatlatıcı bir etki yaratmaktadır. Özellikle kış meyvelerinden elma ve portakal kabukları ile hazırlayabileceğiniz karışım son derece etkili bir tütsü oluşturmanız için yeterli seçeneklerdir.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.