Evimizde Tasarruf İçin “Büyükanne” Yöntemleri

0

Anneannelerimiz, babaannelerimiz sık sık kendi dönemlerinde nasıl tasarruf yaptıklarını anlatırlar. Onların anlattıkları bize hikaye gibi gelebilir ancak sıkıntılı dönemlerde çok işe yarar. Bu yazımızda büyüklerin uyguladıkları yöntemleri sizler için uyarladık. Ev ekonominizde küçük de olsa fark yaratabilir.

1. Yıpranmış Kumaşlar
Büyükanneler, kumaşı yeniden kullanma konusunda gerçek bir profesyoneldi. Eskiyen giysileri keserler ve yeni bir ürün haline getirirlerdi. Siz de eski kıyafetleri, havluları ve çarşafları düzeltmek veya yeniden kullanmak için yollar bulabilirsiniz.

En sevdiğiniz kot pantolonu yeni bir fermuar ile kurtarmanız mümkün olabilir! Bu eski kazak havlandıysa bir tıraş bıcağı ile oluşan topçukları toplayabilir ve kazağı yeniden giyilebilir hale getirebilirsiniz. Veya bulaşık bezi olarak kullanmak için delikli bir havlu kesebilirsiniz.

2. Alüminyum Folyo
İlk defa bir alüminyum folyoyu nasıl kullandığınıza bağlı olarak, durulayıp tekrar kullanabilirsiniz! Farklı artıkları örtmek için folyoyu tekrar kullanın veya top yapın ve inatçı pislikleri temizlemek için kullanın. Makası keskinleştirmek için folyoyu da kullanabilirsiniz! Sadece bir parça folyoyu birkaç kez katlayın, sonra makasla birkaç defa kesin.

3. Gömlek Düğmeleri
Büyükanneler asla iyi gömlek düğmelerinin boşa gitmesine izin vermezdi! Eski bir gömlek varsa kumaşı tekrar kullanın ve düğmeleri güvenli bir yere koyun. Başka bir giysinizdeki eksik düğmeyi tamamlayabilirsiniz.

4. Kavanozlar, Sürahiler, Kutular ve Diğer Konteynerler
Birçok yiyecek maddesi plastik veya cam kaplarda gelir ve bu kapların hepsi yüzlerce şekilde tekrar kullanılabilir! Toplu malzemeleri kilerinizde veya ev yapımı baharat karışımlarınızda saklamak için daha büyük kavanozlar ve vidaları veya çivileri koymak için daha küçük kavanozları kullanın. Etiketleri kaplarından çıkararak daha güzel görünmelerini sağlayabilirsiniz.

5. Gıda Artıkları ve Kemikleri
Büyükanneler asla tavuk karkasını, etin yağlı kısımlarını veya sebzelerin üstlerini ve diplerini atmaz. Bunların hepsini evde kendi et suyu ve stoklarınızı yapmak için kullanabilirsiniz! Sadece bir dondurucu torbasını dondurucunuzda tutun ve ne zaman elinizde ne geçerse içine koyun. Torba dolduktan sonra, hepsini kaynatın. Lezzet için baharat da ekleyebilirsiniz.

6. Yumurta Kabukları
Yumurta kabuklarını çöpe atmak yerine onları değerlendirin! Yıkadıktan ve kuruttuktan sonra, her türlü şey için kullanabilirsiniz. Zararlıları caydırırken bahçeniz için harika bir gübre yaparlar.

7. Et Pişirme Yağı
Yemeklik yağlar ve katı yağlar almak pahalıya mal olur, peki neden mükemmel etin yağından kurtulmalısınız? Ev yapımı et suyuna, çorbaya, mısır ekmeğine, patates salatasına ve daha fazlasına lezzet katmak için kullanabilirsiniz! pişirdiğiniz etin yağını yağını buzdolabınızdaki hava geçirmez bir kapta tutun ve yaklaşık bir ay boyunca iyi kalacaktır.

8. Gazete
Büyükanneler gazeteleri tekrar kullanma konusunda çok uzmandı. Hediyeleri ve paketleri sarmak, cam ve pencereleri temizlemek, kırılgan eşyaları depoda saklamak, evcil hayvan kafeslerine koymak ve soba tutuşturmak için kullanırlardı.

9. Sabun artıkları
Bir kalıp sabun kullandığınızda, genellikle bir süre sonra işlevsel olarak kullanamayacak kadar küçük hale gelir. Küçük sabunları atmayın. Bu sabun artıklarını saklayın ve yıpranmış bir çorabın içinde biriktirin. İstediğiniz büyüklüğe geldiğinde çorapları bağlayın ve fazlalığı kesin. Duşta ya da lavaboda kullanmak için mükemmel bir sabun çantası olacak!


Share.

About Author

Comments are closed.