Evinizde Hayat Kurtaracak İpuçları

0

Günlük hayatta karşılaştığımız bazı ufak ama yine de can sıkıcı sorunların aslında çok basit çözümleri var. Aşağıdaki ipuçlarıyla bundan böyle hayat kolay!

Açılmayan Düğümler

Naylon poşetlerin ağzına sıkı sıkı düğümler atarız. Ancak iş o düğümleri açmaya geldiğinde genelde pes eder ve poşetin ağız kısmını keserek işin içinden en kısa şekilde çıkmayı tercih ederiz. Oysa poşetlerin ağzındaki düğümleri açmanın çok kolay bir yolu var.

  • Düğümün kesinlikle poşete yakın olan ucundan çekmeyin.
  • Serbest olan ucunu mümkün olduğunca burun.
  • Sonra iyice incelen ucu düğümden içeriye doğru iterek düğümü açın!

Anahtarlığa Anahtar Takmak

O anahtar halkasını tırnakla açmaya çalışırken çektiğiniz acıyı çok iyi biliyoruz. Çoğu zaman başarısız olmak da maalesef kaçınılmaz oluyor. Eğer evinizde bir zımba teli sökücü varsa hayat kolay! Anahtar halkasını zımba teli sökücü yardımıyla ayırıp anahtarlarınızı kolayca takabilirsiniz.

Yağlı Boya Kutularını Temiz Tutmaya Çalışmak

Yağlı boya yaparken fırçayı genellikle boya kutusunun kenarlarına sürerek temizlemek zorunda kalırız ki bu da boya kutusunu çok kirletir. Boya kutusuna dikey olarak bir lastik geçirin. Bu lastiği mümkün olduğunca kalın tutun ki daha uzun süre dayansın. Sonra fırçayı kutudan çıkarırken, fazla boyayı bu lastiğe sürerek alın.

Ahşap Mobilyalar Üzerindeki Çizikler

Ahşap mobilyalarınızın hatta parkelerinizin üzerinde çizikler veya aşınmalar, varsa, bu bölgelere ceviz sürerek bu izleri neredeyse tamamen yok edebilirsiniz.

Dağılan Rulolar

Evinizde rulo şeklinde saklamaya çalıştığınız kağıtlar var mı? Bu rulolara, açılmasın diye lastik takmak yerine, bitmiş tuvalet kağıtları ya da kağıt havluların rulolarını boydan keserek, bunları açılmasını istemediğiniz rulolara kelepçe şeklinde geçirebilirsiniz.

Yataktan Düşmeye Son

Eğer çocuklarınız yataktan düşüyorsa, onları güvende tutmanın yolu denizde kullanılan rengarenk sosisler. Yatağın kenarlarına bu sosislerden koyun ve üzerine lastikli çarşaf geçirerek sabitleyin. Hem siz rahat rahat uyuyun hem de çocuklarınız!

Anahtarlarınızı Ojeyle Ayrıştırın

Hangi anahtar hangi kapınındı? Tek tek denemek ya da kalabalık anahtarlığınızda istediğiniz anahtarı ararken zaman kaybetmek yerine, koyu renk ojelerinizle anahtarlarınızı boyayarak hem hepsini ayrıştırabilir hem de rengarenk anahtarlar elde edebilirsiniz. Yalnız anahtarın sadece baş kısmını boyamaya dikkat edin yoksa anahtarlarınız kilitlere uymayabilir!

Temizlik Malzemelerini Düzenleyin

Eğer siz de hijyen konusunda hassassanız, evinizde çok fazla sayıda temizlik maddesi var demektir. Peki bunları nerede saklıyorsunuz? Sürekli devrilip duran bu şişelerden siz de sıkıldıysanız, kapı arkasına takılan düzenleyiciler hayatınızı kurtaracak. Hem sürekli devrilen bu şişelerden kurtulacaksınız hem de yer kazanacaksınız. Tabii ki hepsini çocuklarınızdan uzak tutmayı unutmayın.

Vakumlu Ambalajları Açmak

Diş fırçası paketleri gibi sert, vakumlu ambalajları açmak ne kadar zordur, çok iyi biliyoruz. Makasla kesmeye çalışırken genelde bu sert ambalajlar ya elimizi keser ya da açılmamak için dakikalarca inat eder. Eğer bu tip ambalajları konserve açacağıyla açmak daha önce aklınıza gelmediyse, bir dahaki sefere mutlaka deneyin!

Kopan Parmak Arası Terlikler

Yaz aylarında giymekten vazgeçemediğimiz parmak arası terlikler bazen hiç beklenmedik anlarda kopunca bizi hayal kırıklığına uğratıyor. Fakat çok basit bir yöntemle bu sorunu ortadan kaldırabiliriz. Ekmek poşetlerinin ağzını kapatmak için kullanılan plastikleri, terlik tabanınızın altında, bantları tutan kısma geçirin. Terlikleriniz eskisinden de sağlam olacak.

Kirlenmiş Araba Farları

Araba farlarınız, arabanız ne kadar temiz olursa olsun, istediğiniz kadar parlamıyorsa, biraz diş macunu sürerek ovmayı deneyin. Farlarınızın hiç olmadığı kadar parladığını göreceksiniz.

kaybolan-esyalarin-bulunmasiKaybolmuş Küçük Eşyalar

Bazen bir küpe arkası bazen de bir düğme. Yere düşen minicik şeyleri bulmaya çalışmak çok can sıkıcı olabilir. O halde hemen elektrik süpürgenizin ağzına bir ince çorap geçirin ve düşürdüğünüz yerde ava çıkın! Bir süre sonra düşürdüğünüz her ne ise ağınıza takılacaktır.

Kirlenmiş Duş Başlıkları

Duş başlıklarının delikleri zamanla kireç tutar ve az su akıtmaya başlar. Bundan kurtulmak içinse hiçbir fiziksel güç harcamanıza gerek yok! Bir poşete biraz sirkeli su doldurarak duş başlığına geçirin. Sıkı sıkı bağlayın. Duş başlığının tamamen suyla temas etmesine özen gösterin. Bir gece beklettikten sonra torbayı atın. Duş başlığınızın temizliği gözlerinizi kamaştıracak!


Share.

About Author

Comments are closed.