Hem Dekoratif Hem Mis Kokulu Kozalaklar Yapabilirsiniz!

0

Çam ağaçlarından düşen kozalaklar çok dekoratif ürünlerdir. Ancak bunları daha da şık bir hale getirebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere kokulu kozalakların nasıl yapılacağını anlatacağız. Hem dekoratif olacak hem de kokusuyla evinizin havasını değiştirecek. Doğa yürüyüşlerinde gördüğünüz kozalakları toplayın ve evinizde bu denemeyi yapın. çok memnun kalacaksınız.

İhtiyacınız olacak malzemeler:

Çam kozalağı

Uçucu yağlar (tarçın, karanfil, nane istediğinize bağlı)

Ağzı kapanan saklama torbası

Suyla dolu büyük kase ya da lavabo

Tepsi

Yapılışı:

Doğa yürüyüşü sırasında bulup eve getirdiğiniz kozalaklarla çalışmaya başlamadan önce içinde bulunan kirleri ve minik canlıları temizlemek gerekir. Bunun için kozalakları büyük kase veya lavabonun içinde suya koyalım. Ancak unutmayın, kozalaklar suyun yüzeyinde kalacaktır. Onların suyun altında kalmasını sağlamak için üzerine ağırlık koyabilirsiniz. Bir saat kadar suyun içinde kalan kozalakların içindeki kir ve minik canlılar yok olacaktır.

İkinci adımda temizlenmiş olan kozalakları folyo kaplı tepsinin üzerine dizin ve 30 dakika boyunca 200 derece fırın içinde pişirelim. Bu işlem sırasında hem kozalakların arasını açmış olacaksınız hem de içinde bulunan ve suyla çıkmayan canlıları da yok etmiş olacaksınız.

Pişen kozalakları fırından çıkardıktan sonra iyice soğuması için bekleyin. Kozalakları ağzı kapalı saklama torbasının içine koyun. Üzerine istediğiniz uçucu yağlardan 30 damla damlatın. Ya da şöyle yapabilirsiniz: 20 damla tarçın yağı, 10 damla karanfil yağı. Uçucu yağıda ekledikten sonra saklama torbasının ağzını kapatın.

Kozalakların ucuçu yağları emmesi ve kokusunu içine alması için bir hafta boyunca saklama torbasının içinde tutun. Kesinlikle ağzını açıp koklamayın. İsterseniz, torba içindeki bekleme süresini iki hafta da yapabilirsiniz. Ardından kozalakları çıkarın ve evinizde istediğiniz yerde dekoratif ürünler olarak kullanın. Kokusu ise evinizin havasını değiştirecektir.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.