Kadın-Erkek Düğmeleri Neden Farklı Yönlerde?

0

Kadın gömleklerinin solunda düğme varken, erkek gömleklerinin üzerindeki düğmelerin sağda olduğunu hiç fark ettiniz mi? Peki neden farklı? Bunu merak ettiniz mi?

Erkeklerin gömlekleri
Erkek gömlekleri sağda düğmeli ve bunun en yaygın açıklaması için geçmişe geri dönülmesi gerekir. Düğmenin keşfedildiği dönemlerde erkekler silah taşıyorlardı. Erkeklerin bellerindeki silahlara kolay ulaşması için en çok sağ ellerini kullanmaları gerekiyordu. Çoğu insan sağ elini kullandığı için düğmelerin de sağ tarafta bulunması en kolay olanıydı, böylece eliniz gömleğinize daha kolay sokabilirsiniz. Kopmak üzere olan düğmeyi kurtarma yöntemi

Silahlar kullanılmadan önce, erkekler her zaman sol tarafa takılan ve sağ el ile çizilebilecekleri kılıçlar kullanıyorlardı. Bir ceket, soldan sağa değil, soldan sağa ilikse, kılıcın ceketi yakalaması muhtemeldi ve bu sorunlara neden olabilirdi. Yani, düğmelerin sağda olması için başka bir neden.

Kadın gömlekleri
Ama sağdaki düğmeyi erkekler için böyle bir başarı ise, kadınlar neden soldaki düğmeyi? Bunun da bir açıklaması var. Düğmelerin icat edildiği 13. yüzyıla kadar uzanıyor. O zaman, zengin kadınlar kendileri giyinmiyordu. Yardımcıları tarafından giydiriliyordu. Ve burada da, baskın el önemlidir. Çoğu insan sağ elini kullanıyordu, bu yüzden düğmeler solda. çünkü hizmetçilerin gömlekleri ya da elbiseleri düğmelemeleri daha kolay oluyordu. Düğmelerin çekilmemesi için ne yapılmalı?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.