Kahve Kokulu Mumlar

0

Makina kahveleri günümüzde Türkiye’de de çok sık bir şekilde içiliyor. Satın aldığınız kahvenin bardağını atmayarak evinizde kahve kokulu mumlar oluşturabileceğinizi biliyor musunuz? Severek içtiğiniz kahvenin aromasının evinizin içinde dolaşmasını istiyorsanız size vereceğimiz tarifi uygulayabilirsiniz.

Gerekli olan malzemeler:

Küçük kağıt kahve fincanı

1- 2 yemek kaşığı kahve telvesi kullanılmış

Kağıt havlu

1 su bardağı mum kalıntıları

Mum fitili

Makas

Küçük tencere

Küçük metal veya cam karıştırma kabı

Yapılışı:

Mum tabanını oluşturmak için su ile yarı yarıya dolu küçük bir tencerenin içine küçük metal veya ısı emniyetli cam kase yerleştirin. İçine mum kalıntılarından bir fincan ekleyin. Ocağınızı yakın ve tencere içindeki suyu kaynatın. Bu sırada tencere içine oturttuğunuz kase içindeki mum kalıntıları eriyerek sıvıya dönüşecektir. Bu işlem yaklaşık 5 dakika sürecektir.

Kullanacağınız kağıt kahve bardağınızın temiz ve kuru olduğundan emin olun. Bunun için içini bir kez daha silin.

Bu arada kahve telvesini bir kağıt havlu içine dökün ve içinde sıvı kalmadığından emin olmak için iyice sıkın.

Kahve fincanının ortasına fitili yerleştirin. Üzerine kahve telvesini serpin.

Dikkatle erimiş mumun yarısını, kahve telvesinin üzerine dökün. 20 dakika boyunca bekletin. Böylece mum sertleşmiş olacaktır. Ardından yine kahve telvesini sertleşen mumum üzerine yine serpin. Kalan son balmumu telvenin üzerine dökün. Bekleme sırasında eriyen mum sertleşirse yine ısıtarak sıvı hale getirebilirsiniz.

En az bir saat mumu serin bir yerde tutun ve iyice sertleşmesini sağlayın. Ardından mumu yaptığınız kağıt kahve bardağını keserek çıkarın. Kahveli mumunuz artık yanmaya hazırdır. Evinizin istediğiniz bölümüne yerleştirin. Yaktığınız zaman evinizi mis gibi kahve kokusu saracaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.