Kahveyi Kullanmanın 16 Harika Yolu

0

Kahve size keyif vermesi ve sabahları güne iyi başlamanıza yardımcı olmasının dışında çok da güzel kokar. Kahveyi içmek dışında pek çok farklı yerde de kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Güzelliğiniz için kahve kullanmanın 4 yolu

Kahveyi kullanabileceğiniz farklı yerler…

1. Saç boyası
Eğer saçlarınız koyuysa, kahveyi saçlarınızda kullanarak, saçlarınıza parlaklık verebilir ve doğal bir kahverengi olmasını sağlayabilirsiniz.
Koyu bir sade kahve hazırlayın ve biraz soğumasını bekledikten sonra saçlarınıza yavaş yavaş dökün. Saçınızı yıkamadan önce kahvenin 45 dakika saçınızda kalmasına izin verin.

2. Doğal peeling
Vücudunuza doğal bir peeling yapmak isterseniz, kahve ölü deri hücrelerinden kurtulmanız için mükemmeldir.
Hindistan cevizi yağını eritin ve kullanılmış kahve telvelerini yağa ekleyin. Karışımı vücudunuzu ovalayarak ölü deri hücrelerinden kurtulmak için kullanın. Bu aynı zamanda cildinizi nemlendirmek için de etkilidir.

3. Saç dökülmesi
Saç dökülmesinden şikayetçiyseniz, kullanılmış kahve telvelerini saç diplerinize sürün ve bir süre bekletin. Ardından normal yıkama yapın.

4. Selülit
Selülitlerden kurtulmak için hazır satılan pek çok üründe kafein içeri bulunur. Kullanılmış kahve telveleriyle selülitli bölgelere hafifçe ovalayarak masaj yapabilirsiniz. Kahve telvesi, kahverengi şeker, Hindistan cevizi yağı ve tarçını karıştırarak, selülitli bölgelere masaj yapmak için kullanabilirsiniz. Evde kahve ve yüz peelingi yapımı

5. Buzdolabını
Farklı yiyeceklerin buzdolabında oluşturduğu kokuyu yok etmek için, buzdolabının rafına bir tabak içinde bir miktar kahve yerleştirin. Kahve, kötü kokuyu emer ve hoş bir koku verir.

6. Yüzey yıkayıcı
Kahve aşındırıcı bir maddedir. O nedenle, sert kimyasallar yerine, mutfak tezgahı ve ocak gibi alanları ovalayarak temizlemek için kahve kullanabilirsiniz.

7. Hava spreyi
Evinizin her zaman güzel kokmasını istiyorsanız, bir çorabın içine biraz kahve koyun ve kahvenin dökülmemesi için çorabı bağlayın. Sonra kalorifer peteğinin üzerine yerleştirin. Petekten yayılan sıcak hava kahve kokusunun eve yayılmasını sağlar.

8. Havuç büyütme
Bahçe ya da balkonunuzda havuç yetiştirmek isterseniz, havuca ihtiyacı olan besin maddelerini sağlayacak kahve telvesini toprağına ekleyebilirsiniz. Saksılarınıza kahve filtresi koyun, .çiçeklerinizi koruyun

9. Ahşap lekesi
Ahşap mobilyalar üzerindeki lekeleri temizlemek için, aşındırıcı olmasına rağmen yüzeye zarar vermeyen kahve telvesi kullanabilirsiniz. Lekeleri, kahve telvesi ile ovalayarak temizleyebilirsiniz.

10. El temizleyici
Sarımsak veya soğan kokusunu ellerinizden gidermek için, elinizi biraz kahve telvesi ile ovalayın.

11. Doğal karınca önleyici
Evinizdeki karıncalardan doğal yollardan kurtulmak için, karıncaların giriş noktalarına biraz kahve serpiştirin. Kahve kokusundan hoşlanmayan karıncalar, evinizden uzak duracaktır.

12. Sümüklü böcek ve salyangoz kovucu
Bahçenizde sümüklü böcek ve salyangoz varsa, bitkilerinize zarar verirler. Onların bitkilerinizden uzak durmasını istiyorsanız, bitkilerin dibine biraz kahve koyun. Kahve ve çay ile doğal boyama yapın

13. İstenmeyen kedileri uzak tutun
Evinizde kesi besliyor olabilirsiniz ancak çok sayıda kedinin bahçenizde olmasını da istemeyebilirsiniz. Kedilerin bahçenizden uzak durması için bahçeye biraz kahve serpiştirin.

14. Doğal kompost
Bahçedeki ya da evdeki çiçeklerinizi beslemek için, toprağa kahve telvesi koyabilirsiniz.

15. Kahve mumu
Kahve çekirdeklerini bir kase doldurun ve üstüne küçük mumlardan yerleştirin! Mumun sıcaklığı kahve çekirdeğini ısıtır ve odaya hoş bir kahve kokusu yayılır.

16.İğnelik yapın
Dikiş dikmeyi seviyorsanız, kahve telvesinden iğnelik yapabilirsiniz. Dikiş kitinizin harika kokmasını sağlar, iğnelerinizin paslanmasını engeller. Kahve aromalı ev kokuları nasıl yapılır?


Share.

About Author

Comments are closed.