Karabiberin Farklı Kullanımları ve Yararları

0

Karabiber hemen hemen her evde bulunan çok sık kullanılan baharatlardan biridir. Karabiberi sadece yemeklerde kullanıyoruz ama çok daha farklı kullanım şekilleri de var. Bu yazımızda karabiberi nerede ve nasıl kullanabileceğinizi anlatacağız.

Renkli Giysileri Daha Parlak Tutar
Çamaşır makinasına bir çay kaşığı biber ekleyin, renkleriniz daha uzun süre parlak kalır. Yıkama işleminin başında çamaşır makinesine deterjanla birlikte yük başına bir çay kaşığı toz biber serpin. Su ile akacaktır bundan dolayı çamışırlarınızda kalmasından korkmayın. Çamaşır Makinesine Neden Karabiber Konulur?

Arındırıcı Cilt Ovalama
Biberden yapılmış bir peeling ile daha pürüzsüz, daha net bir cilt elde edin. Cildinizin yüzeyine daha fazla oksijen ve besin sağlamak için dolaşımınızı uyarır ve taneler ölü hücrelerin gitmesini sağlar.

Bu tarifi deneyin: Bir kasede 1 fincan şeker, 1/2 fincan kokusuz masaj yağı, 6 damla portakal esansiyel yağı ve bir tutam karabiber ekleyin; bir kaşıkla birlikte karıştırın. Banyoda veya duşta ıslak cilde sürün, ardından yıkayın.

Sindirim iyileştirir
Karabiber tat tomurcukları, hidroklorik asit salgısını arttırmak için mideye bir uyarı gönderecek şekilde uyarır, böylece sindirimi artırır. Hidroklorik asit, mide içindeki proteinlerin ve diğer gıda bileşenlerinin sindirimi için gereklidir. Vücudun hidroklorik asit üretimi yetersiz olduğunda, yiyecekler midede uzun süre mide yanmasına veya hazımsızlığa yol açabilir ya da bağırsaklara geçebilir. Burada düşmanca bağırsak bakterileri için bir gıda kaynağı olarak kullanılabilir gaz, tahriş ve / veya ishal veya kabızlık meydana getirir. Karabiber Yağı Nasıl Kullanılır?

Sinüzitleri açar
Karabiberin antibakteriyel özellikleri, soğuk algınlığı, öksürük ve grip gibi solunum yolları için etkili bir ilaçtır. Biberin baharatlığı tıkanıklığı temizler ve sinüzitin giderilmesine yardımcı olur. Tavuk suyu çorbasına bir tutam karabiber ekleyin ve için kısa sürede daha kolay nefes alacaksınız.

Böcekleri Bitkilerinizden Uzak Tutar
Karabiberi ile unu karıştırın. Bitkilerin etrafına serpin. 24 saat içinde çalışır ve bazı sentetik böcek ilaçlarından bile daha etkilidir. Ayrıca yeraltı suyunu kirletmez, insanlara veya diğer hayvanlara zarar vermez ve böcekler buna direnç göstermez.

Karıncaları Mutfağın Dışında Tutar
Karabiber karıncaları uzaklaştırır, çünkü kapsaisin içerir. Karıncaları uzak tutmak için tezgahınızın arkasına ve süpürgeliklerin üzerine karabiber veya acı biber serpin. Evinizde bir karınca deliğinin nerede olduğunu biliyorsanız, deliğe biber de dökebilirsiniz. Her Gün Karabiber Yerseniz Vücudunuzda Neler Değişir?

Bir Radyatör Sızıntısını Geçici Olarak Onarır

Eski radyatörde yavaş bir sızıntı yapmaya başlıyorsa, küçük delikleri tıkamak için üzerine bir miktar karabiber dökün. Bu, düzeltilmesi için size zaman kazandıracak.

Ağrı kesici
1 su bardağı kıyılmış yabanmersini, 3 gram tarçın, 1 gram karabiber ve 3 gram kuru zencefili 2 su bardağı suda kaynatın. Tüm doğal ağrı kesici için günde iki kez bunu için.

Kilo Verdirir
Karabiberin dış tabakası yağ hücrelerinin parçalanmasını uyararak, yakmanız için enerji verirken sizi ince tutar. Zerdeçal Neden Karabiberle Birlikte Kullanılmalı?

Biberle ilgili birkaç ilginç gerçek:

Karabiber Amerika içinde satılan bir numaralı baharattır. Biber, yeşil, siyah, kırmızı ve beyaz renkte olabilirr ancak tüm renk ne kadar olgun olduğuyla ilgilidir, aynı bitkiden gelir. Karabiber lezzetini ve aromasını buharlaşma yoluyla kaybeder, bunun için hava geçirmez bir kapta saklanmalıdır.


Share.

About Author

Comments are closed.