Kesme Çiceklerden Potpori Hazırlayın

0

Bazı çiceklerin sizin öyle duygusal anlamı vardır ki, bu çicekler solmaya başladığında bile eliniz çöpe atmaya gitmez. Çünkü sizin duygularınıza hitap eder. Sizin için böyle anlamlı çicekleri ölümsüzleştirip, sürekli gözünüzün önünde tutmak ister misiniz? Yanıtınız evet ise o zaman size kolay ve dekoratif bir yöntemi anlatacağız.

Gerekli malzemeler:

Çiçekler

tepsi

Parşömen kağıdı

Makas

Uçucu yağlar

Sprey şişesi

Turunçgiller (isteğe bağlı)

Taze otlar (isteğe bağlı)

Bütün baharatlar (isteğe bağlı)

Yapılışı:

Potpuri yapımında kullanmak istediğiniz çicekleri toplayın. Her türlü çicek olabilir. Parşömen kağıdını tepsiye yayın ve üzerine çicekleri koyun. Çiceklerini saplarını kesmiş olun ve çicek kısımları yukarıya doğru bakar şekilde dizin.

Çiceklerinizi hazırladıktan sonra potpori’nin içine koymak istediğiniz malzemeleri koyun. Bunların hepsi isteğe bağlıdır. Biberiye, lavanta, kekik ya da ince dilimler halinde narenciye ekleyebilirsiniz. Ayrıca, harika kokulu çubuk tarçın, karanfil, ya da yenibahar gibi baharatlar da ekleyebilirsiniz.

2

Küçük bir sprey şişesinin içine bir çorba kaşığı su ve sevdiğiniz uçucu yağlardan 10-15 damla ilave edin. Tepside hazırladığınız malzemelerin üzerine sıkın. Ardından tepsiyi 150 derece ısıtılmış fırına koyun. En az iki saat süreyle çiceklerin bu ısıda kalmasını sağlayın.

Çicekler fırından çıktıklarında kıtır kıtır hale gelmiştir. Bu esnada yine üzerine uçucu yağ ve su karışımını sıkın.

O oda sıcaklığında nazikçe potpuriyi karıştırın ve nerede muhafaza etmek istiyorsanız, oraya koyun. Bir kase veya el çantası olabilir. Kuru çiceklerinizi zaman zaman yenilemek için üzerine sadece su ve uçucu yağ karışımını sıkın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.