Ketçap Kullanabileceğiniz Pratik Bilgiler

0

Ketçap, hamburger ve patates gibi atıştırmalıklar için iyi bir seçenek olabilir. Ancak, ketçap yiyeceklere lezzet katmanın dışında evinizde bambaşka işler için de kullanabileceğiniz pratik bir üründür.

Ketçap ile neler yapabileceğinizi aşağıda listeledik. Bu yöntemler size hem para hem de zaman kazandıracak!

1. Bakırları temizleyin
Bakır tencere ve tavalar yemek pişirmek için çok sağlıklı birer seçenektir. Ancak zamanla kararmaya başlarlar. Bir beze biraz ketçap sıkın ve üzerine tuz ekleyin. Bakır kaplarınızı ketçap ve tuzla ovalayarak kolayca temizleyebilirsiniz.

2. Takı veya gümüşlerinizi temizleyin
Ketçap gümüş üzerinde de harikalar yaratıyor! Bir kase ketçap içine, gümüş eşyalarınızı veya gümüş takılarınızı yerleştirin ve en fazla 10 dakika bekletin. Eski bir diş fırçası kullanarak gümüşlerinizi fırçalayın ve ılık suyla durulayın.

3. Ağrıyı azaltın
Ağrıyı hafifletmek için küçük ketçap paketlerini dondurun ve mini buz paketlerine çevirin. Küçük bir bölgedeki ağrı ve acıyı azaltmak için donmuş mini ketçap paketleri işinize yarayacaktır.

4. Pası temizleyin
Paslanan eşyalarınızı atmanıza gerek yok! Paslı demiri sihirli bir şekilde parlatmak için ketçap kullanın. Ketçaptaki asetik asit paslanmaya neden olan demir oksidi parçalar.

5. Kaşıntıyı geçirin
Yaz aylarının en can sıkıcı taraflarından biri sinek ısırıkları ve yarattığı kaşıntıdır. Böyle bir durumda kaşıntıyı gidermek için böcek ısırıklarına biraz ketçap sürün, üzerine de biraz tuz serpin.

6. Kokuyu giderin
Ketçap, kıyafetlerinizden gitmeyen evcil hayvan kokusu gibi kokuları nötralize eder. Çamaşırları yıkamadan önce, kokan çamaşırları biraz ketçap eklediğiniz suda bekletin, daha sonra yıkayın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.