Küf Lekeleri ve Kokusunu Giysi, Halı ve Koltuklardan Çıkarma

0

Küf, leke bırakan ve zarar veren kumaşlar da dahil olmak üzere çoğu yüzeye yapışabilen canlı, büyüyen bir organizmadır. Mantarlar kolayca kumaşın yüzeyinde gri ya da beyaz olarak yansır. Siyah veya yeşil lekeler görürseniz, bu, “bulanık” veya sümüksü görünebilecek bir bakteridir. Küf veya küf kokusu keskin ve etkilidir. Herhangi bir lekeyi veya büyümeyi göremeseniz bile, bir koku varsa, sporlar büyüyor olabilir.

Yıkanabilir Giysilerden Küf Lekelerinin ve Kokunun Giderilmesi
Makinede yıkanabilir giysilerden küf veya küfleri çıkarmak için, etkilenen eşyaları önce sporları çıkarmak için dışarıya asın. Kumaşın her iki tarafını da fırçalayarak, toz halindeki maddeyi mümkün olduğunca çıkarın. Evinizin içindeki sporların büyümeye devam edecekleri için yayılmasını önlemek için dışarı çıkmalısınız. Sporlar ayrıca alerjik reaksiyonlara ve astım gibi solunum problemlerine neden olabilir.

İlgili: Küflü alanları kesinlikte çamaşır suyu ile temizlemeyin

Fırçalamadan sonra, her noktaya bir miktar sıvı deterjanı ile ön işlem yapılmalıdır. Lekeli giysileri bakım etiketinde tavsiye edilen en sıcak suyla yıkamak için deterjanın en az 15 dakika üzerinde kalmasına izin verin.

Kumaşı dezenfekte etmek ve sporları öldürmek için, beyaz yüzde 100 pamuklu kumaşların yıkama döngüsüne klorlu ağartıcı ilave edin. Kumaşlar sentetik veya renkli ise, bir çam yağı veya fenolik dezenfektan kullanın.

Giysileri veya çamaşırları dezenfekte ettikten sonra lekeler kalırsa, lekeleri çıkarmak için tüm beyaz ve renkli kumaşlarda oksijenli çamaşır suyu kullanılabilir.
NOT: Oksijenli ağartıcı küf sporlarını öldürmez.

İlgili: Evinizdeki küflü alanlardan kurtulun

Kuru Temizleme Yapılan Giysilerdeki Küf ve Küf Lekeleri
sadece kuru temizleme yapıyan giysilerde küf sporları yumuşak kıllı bir fırça kullanarak dış mekanlarda fırçalanmalıdır. Kumaş kadife ya da taklit kürk gibi uzun tüylüyse o zaman ters yön fırçalayın.

Fırçalamadan sonra, sporların yayılmasını önlemek için giysiyi pamuklu veya plastik bir torbaya koyun ve giysiyi hemen profesyonel bir kuru temizleyiciye götürün.

Halıdan Küf ve Küf Lekeleri ve Kokusu Nasıl Giderilir?
Yıkanabilir küçük halılar veya halılar için yukarıdaki talimatları izleyin.

Küf veya küflenmenin yoğun olduğu duvardan duvara halıya sahipseniz, en iyi çözüm halıyı ve döşemeyi alandan çıkarmaktır. Bu noktada, soruna neden olan nem sorunu çözülmelidir. Büyük küf alanlarını temizlerken daima uygun koruyucu giysiler ve solunum koruyucuları kullanın.

Ancak, küçük bir küf alanı varsa, büyümeyi durdurmaya ve lekeleri çıkarmaya çalışabilirsiniz. Koruyucu solunum teçhizatı giyilen halı, etkilenen alanın etrafına çekilmeli ve ıslak veya küflü bir dolgu maddesi çıkarılmalıdır. Halı ve zemin en az 48 saat boyunca bir fan ve nem alma cihazı kullanılarak tamamen kurutulmalıdır.

İlgili: Duvarlarınızdaki küfleri temizlemek için doğal çözümler

Daha sonra halıya küf önleyici sprey uygulayın. Halıyı hem ön hem de arkaya tamamen batırdığınızdan emin olun. Döşeme yüzeyine küf önleyici spreyi püskürtün. Küf önleyici spreylerin çoğunun durulanması gerekmediğinden, tamamen kurumasını bekleyin. Sabun ve su sporları öldürmez, bu nedenle bir küf önleyici ürün kullanmalısınız.

Halı tamamen kuruduktan sonra, koyu lekeler varsa, halının yüzeyindeki renk değişimini tedavi etmek için bir oksijen ağartıcı ve su çözeltisi kullanın.

Döşemelerde Küf ve Küf Lekeleri
Döşemeli mobilyalar için halı için önerilen aynı temizleme solüsyonları ve teknikleri kullanılabilir. Küf alanı genişse, kumaştan ve iç dolgudan kurtulun. Parçanın ahşap veya metal çerçevesini kaydedebilirsiniz.

Döşeme ipek veya saten ise bir temizlik uzmanına danışın.

İlgili: Evinizde “siyah” küf varsa dikkat


Paylaş.

About Author

Comments are closed.