Kumaştan Örgü Kilim Nasıl Yapılır?

0

Evinizde bulunan her türlü kumaşı (eski çarşaf, perde veya tişört olabilir) değerlendirmek için harika bir yöntem kilim veya paspas yapmaktır. Soğuk kış günlerinde ayağınızın altında sıcacık dokunuş hoşunaza gidecektir. Üstelik dikiş makinası kullanmanıza bile yok. Eğer temel örgü ve el-dikiş becerileriniz varsa, bunu muhtemelen tek bir haftasonunda yapabilirsiniz. (Yazımızın altında bulunan videoyu izleyin)

İhtiyacınız olan malzemeler
Kumaşın uzun şeritleri (eski çarşaflar ve perdeler idealdir ve daha uzun ömürlü olması için birlikte dikilmiş t-shirt parçalarından çok daha kolaydır)
Ölçüm bandı
Makas
Dikiş makinesi (eğer varsa)
Halı İpliği
Dikiş iğnesi

Adım 1:
Keskin bir makas alın ve kumaşınızı uzun şeritler halinde kesin. Eşit genişlik ve uzunluğa sahip olduklarından emin olun, ancak hafif sapmalar varsa, bunun için endişelenmeyin. Bunu yapmanın en kolay yollarından biri, bir cetvel almak ve kumaşınızın bir kenarı boyunca her santimetrede küçük çentikler kesmektir. Şeritlerinizin kenarları boyunca tüylenecek gevşek iplikleriniz varsa, bunları karşınıza geldikçe kesiniz. Böylece elinizde bir çok uzun şerit olacaktır. Eğer kumaşınız çok uzunsa ve yapamı plandığınız paspas ise yeterli bile olabilir.

Adım 2:
Elinizde bulunan şeritlerin üçünü alın ve uç kısımlarını üst üste koyarak dikin. dikiş manikası varsa daha kolay ama yoksa elde de dikebilirsiniz. Ardından en üstteki şeridi alın ve kenarlarından iplik çıkmaması için iki yanını içe doğra kıvırın. Kıvırdığınız bu bölümleri topu iğne ile tutturun. bir kaç santim ilerledikten sonra diğer şeritleri de aynı işlemi yapın. Bir süre sonra üç şeridi normal örgü olarak örün. Örgü sırasında taktığınız toplu iğneleri çıkarın.

Adım 3: 
Örgünüz bittikten sonra biraraya getirme işlemi başlıyor. Kare veya dikdörtgen olarak yapabilirsiniz. İsteniz altına bir kumaş kesin ve örgüleri o kumaşa dikin. İsterseniz örgüleri birbirine dikerek istediğiniz gibi bir paspas veya kilim oluşturabilirsiniz.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.